Jak omladit vytáhlou dracénu: Díky jednoduchému kroku se opět krásně rozkošatí

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.12.2023 07:15
Dracéna

Překrásná vlasatá kráska zvaná dracéna s exotickým vzhledem, která zdobí nejednu domácnost. Jak ji omladit, aby se tolik nevytahovala, ale příjemně se rozkošatila?

Takzvaný dračinec patří do čeledi chřestovitých. Jeho domovinou jsou tropické oblasti Asie a Afriky, kde dorůstá až do výšky tří metrů. Uvádí se, že v domácích podmínkách vyroste maximálně do jednoho a půl metru. Dorůst ale klidně může i do dvou metrů. Což rozhodně není málo, proto mnoho pěstitelů dracenu zkracuje, neboť jsou její stonky tenké a vytáhlé. Pokud takovou rostlinu máte doma i vy, poradíme vám, jak ji seříznout, jak o ni správně pečovat a jak ji třeba i namnožit.

Jak pěstovat dracénu

Dracén existuje více druhů. Ty se od sebe liší především vzhledem, ale některé i mírně odlišnými požadavky na péči. Obecně lze ale říci, že nejčastěji pěstované druhy v našich domácnostech vyžadují dostatek rozptýleného světla, půdu obohacenou o humus, pravidelnou zálivku, hnojení a rosení listů. Co se týká umístění, postavte ji tam, kde bude mít rozptýlené světlo, nikoli přímé slunce. V takovém případě by mohlo dojít k popálení listů. Ideální je pro ni západní či východní strana a teplota od 15 do 25 °C. Tudíž se jí bude dařit při příjemné pokojové teplotě.

Dracéna

Jak dracénu zalévat

Dracéna nemá ráda příliš velké množství vody. Proto bude důležité, abyste její substrát nechali mezi jednotlivými zálivkami proschnout. V květináči by měly být nejen odtokové otvory, ale také drenážní vrstva, která zajistí, aby kořínky rostliny nezahnívaly. Pokud má rostlina více vody, začne reagovat žloutnutím listů. Zalévejte odstátou vodou, do podmisky a tehdy, až substrát z horní části proschne.

Jak dracénu omladit a namnožit

Pokud už vám dracéna takzvaně přerůstá přes hlavu, snižte její délku jednoduchým řezem. Vezměte si opravdu velmi ostrý nůž, vydezinfikujte ho alkoholem a proveďte řez 5 až 30 centimetrů pod listy. Následně ránu zasypete skořicí nebo černým uhlím. Obě suroviny ochrání řez před škůdci. Uříznutou část však nevyhazujte, jednoduše z ní udělejte další rostlinu. Nejdříve odříznutou část přetřete aktivním uhlím a dejte ji do měkké vody zakořenit. Jakmile bude mít dostatečně vyvinutý kořenový systém pro přežití v půdě, zasaďte ji do květináče s drenážní vrstvou a do rašelinového substrátu s humusem.

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama