Ochraňte sušené houby před moli: Pomůže koření, které má každý doma

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.01.2023 00:00
Ochraňte sušené houby před moli: Pomůže koření, které má každý doma

Houby jsou pochoutkou, kterou můžeme využít na mnoho způsobů, například do koláče, na omáčku, polévku a jinam. Ovšem pokud vám doma poletují moli, je potřeba houby ochránit.

Pokud doma máte bohatou úrodu hřibů, především těch sušených, ale všimli jste si, že vám po kuchyni tu a tam poletuje nezvaný okřídlený návštěvník, tak zadržte! A to z toho důvodu, že z jednoho nevinné mola jich bude za malou chvíli klidně i dvacet. Moli jsou sice malí, nenápadní a neobtěžují nás, ovšem doma je rozhodně nechceme. Ochraňte své lesní poklady – v zimě si na nich rádi pochutnáte. 

Houby dobře uskladněte

Houby, které si doneseme z lesa, okamžitě zpracujeme, a to nejčastěji tak, že je nasušíme. Každý má postupy jiné – někdo houby nakrájí a umístí na plech na slunce, někdo je odloží na radiátor či usuší v sušičce na ovoce. Poslední způsob je nejefektivnější a trvá nejkratší dobu. 

Jakmile je nasušíte, umístěte je do skleněných či plastových nádob, které mají vzduchotěsný uzávěr. V dnešní době se prodává mnoho dekoračních dóz, ale pokud za ně nechcete utrácet, jednoduše je dejte do zavařovacích sklenic. Jenže i tak nebudete mít jistotu, že se vám do hub nedostanou moli.

Ochraňte sušené houby před moli: Pomůže koření, které má každý doma

Bezpečně je ochraňte

Trik, který vám nyní prozradíme, bude bojovat nejen proti molům, ale také mírně proti vlhkosti. Moli jsou velmi obávanými škůdci, kteří milují suché potraviny. A když si na nich smlsnou, jsme nuceni je vyhodit, protože nechceme jíst výkaly a vajíčka těchto okřídlených škůdců. 

Nyní už ale zpět ke koření. Efektivně zabírá bobkový list, a navíc jej máme všichni doma ve spíži, což je jistě skvělé. Stačí, když umístíte dva lístečky do každé lahve a zavřete ji. Pokud byste nechtěli, aby houby získaly mírnou chuť po listech, je možné umístit pár lupínků kolem každé sklenice a jeden lístek i na sklenici. Moli nesnáší vůni bobkového listu, a tak si můžete být jisti, že si své lesní poklady ochráníte.

Mohlo by Vás zajímat

Duben
publikováno 12. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Orgánem měsíce dubna jsou játra: Jak je pročistit pomocí bylinky, která roste na zahradě?

Automotive night vision display
publikováno 9. 4. 2024 autor David Vanda

Spolupráce Volkswagenu a Mobileye by mohla pomoci zdokonalit technologii autonomního řízení

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

zavřít reklamu
×
Reklama