Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.12.2023 07:15
Toulitka

Anturie jsou považovány za květiny lásky. Svými květy připomínají srdce, proto je muži často darují svým milovaným ženám. Co pro toulitku udělat, aby kvetla celoročně?

Toulitky jsme dříve znali převážně z květinových vazeb. Dnes už se však běžně pěstují jako pokojové rostliny, které nás těší svými květy celoročně. Jejich domovinou je Peru, Kostarika, Brazílie a Kolumbie, kde rostou ve vlhkých a tropických oblastech. Při jejich pěstování je proto velice důležité, abychom dbali na dostatek vzdušné vlhkosti. Existuje více než 400 druhů, avšak Anthurium scherzerianum bude pro pěstování v domácnosti ideální. Má nádherné temně červené toulce, které nás umí potěšit. Jak ji správně pěstovat?

Teploty, které toulitce vyhovují

Jak už jsme zmínili, toulitka pochází z tropů, proto bude důležité, abyste jí zajistili nejen teplo, ale také vzdušnou vlhkost, která by se měla pohybovat od 60 do 80 %. Takovou vzdušnou vlhkost v domácnosti nechceme, proto rostlinu roste či pod květináč umístěte do podmisky kamínky a zalijte je vodou (kořeny nesmí přijít do kontaktu s vodou). Co se týká teploty, má ráda 16 až 25 °C. V zimě nesmí teplota klesnout pod 16 °C a v létě by se měla pohybovat do 27 °C. Pamatujte si, že čím větší teplo v místnosti máte, tím více vlhkosti potřebuje. Je tedy nutné toulitce pravidelně rosit listy, nikoli však květy. 

Toulitka

Kam toulitku umístit

Rostlina také vyžaduje dostatek světla, ale rozptýleného, nikoli přímého, které by mohlo krásné listy, ale i květy spálit. Lze ji umístit na parapet, ale naproti oknu bude toulitce nejlépe. Pokud zvolíte parapet, mel by být orientovaný na severní nebo východní stranu. V létě zvolte západní parapet a řádně ji roste. Anturii není vhodné kvůli vysokým teplotám a riziku spálení od slunce letnit. 

Zálivka a správný substrát

Substrát by měl mít pH 5-6,5 a měl by být dobře propustný. Co se týká hnojení, od jara do podzimu hnojíme dvakrát do měsíce hnojivem pro begonie. V zimě sáhněte po hnojivu z b-komplexu. Možná to zní velice zvláštně, ale toulitka po něm nádherně nakvétá. A nejen ona, ale i lopatkovec nebo orchidej. Rozdrťte jednu tabletku do 800 ml odstáté vody a aplikujte jednou měsíčně. Zálivku je potřeba provádět pravidelně, ale ne příliš. Substrát udržujte stále mírně vlhký, nikoli přemokřený. Zalévejte odstátou či nejlépe dešťovou vodou.

Mohlo by Vás zajímat

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

zavřít reklamu
×
Reklama