Rýmovník aktuálně vyžaduje hnojení, aby ho bylo přes zimu dostatek na zdravotní neduhy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.12.2023 07:15
Rýmovník

Rýmovník je nejen vzhledově nevtíravá a decentní rostlina, ale také nádherně voní a lze ji využít na mnoho zdravotních neduhů. Aby měla dostatek listů i v zimě, věnujte jí správnou péči.

Jak už sám název napovídá, rýmovník skvěle poslouží při nachlazení, ale také při bolestech v krku a dále. Pokud přemýšlíte, že si ho pořídíte domů, určitě tak učiňte. Jedná se totiž o nenáročnou rostlinu, kterou zvládne pěstovat každý. I když má nízké požadavky pro růst, bude mu potřeba poskytnout správnou péči, ale také hnojení, aby vám nabídl bujné olistění. Pokud je tomu naopak, rýmovník pouze zaléváte, a to ještě spíš sporadicky, rostlina poroste, ale bude mít vytáhlé šlahouny a méně listů.

Jak pečovat o rýmovník

Rýmovník je vděčná rostlina s bohatým využitím. Pokud budete chtít, můžete ho přes léto umístit ven, ale ne na přímé slunce. Listy by byly vybledlé a mohly by se spálit. Na východní straně na balkoně či terase se mu bude dařit. Nejlepší ale bude, když ho necháte doma, a to na parapetu, kde bude mít rozptýlené světlo, ale nebudou na něj působit sluneční paprsky. Nesnese teploty nižší než 10 °C. Naopak pokojová teplota bude ideální. Pozor si dávejte i při větrání, rýmovník totiž nemá rád průvan.

Rýmovník 

Co se týká zeminy, kterou preferuje, vhodnou volbou bude obyčejný zahradnický substrát smíchaný s pískem. Ten by také měl být výživný, aby bylo olistění bohaté, zelené a s vysokým obsahem živin. A jak často rýmovník přesazovat? Klidně dvakrát do roka, ale jednou bude stačit. Nezapomínejte na drenážní vrstvu, protože rostlina nemá ráda přemokření. Zálivku pomocí odstáté nebo dešťové vody aplikujte tehdy, jakmile horní vrstva substrátu proschne. 

Hnojení a zaštipování

Zaštipování provádějte pravidelně, aby se rýmovník pěkně rozkošatěl a nevytvářel dlouhé šlahouny, které se budu lámat. Navíc by také dřevnatěl a řídl. Co se týká hnojení, na jaře a v létě, pokud jej nebudete pít ani používat jako koření, je možné použít hnojivo pro begonie, ale držte se dávkování. Pokud ho přehnojíte, rostlina uhyne. 

Rýmovník

V zimě, kdy si jeho účinky budete chtít dopřát, umělá hnojiva nepoužívejte. Ačkoli má tendenci zastavit se v růstu, jednou za měsíc přisypte novou zeminu obohacenou o živiny. Nebo jej přihnojte hnojivem z droždí. Stačí rozdrolit čtvrt kostky droždí v 800 ml vody. Tekutinu nechte do druhého dne odstát a aplikujte na rostliny formou zálivky.  

Využití rýmovníku

Rýmovník můžete zlomit a při rýmě jej čichat. Lze ho také rozlámat a umístit na topení, menší místnost pěkně rozvoní. Lze z něj připravit i čaj. Stačí rozlámat čtyři lístky a přelít je 250 ml horké vody. Vynikající je také pod masem. Při rýmě můžete lístky přelité horkou vodou inhalovat. Na zahleněné průdušky si z něj připravte mast, o které jsme se zmiňovali nedávno. 

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

zavřít reklamu
×
Reklama