Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.12.2023 07:20
Orchidej

Pokud orchidej na podzim přestanete hnojit a omezíte zálivku, bude to pro ni jasný signál, že se má uložit k zimnímu spánku. Pokud ji hnojit nepřestanete, může vám bujně kvést.

Pěstování orchidejí je radost. Působí exoticky a jejich květy přilákají oči nejedné návštěvy nebo kolemjdoucího, který se rád otočí za touto nádherou do okna. Aby orchideje půvabně kvetly i v zimním období, zajistěte jim nejen správnou péči, ale i hnojení. Čím rostliny nejlépe hnojit a jakou péči jim věnovat? 

V zimním období pozor na škůdce

Právě zimní období je pro mnohé pokojové rostliny zatěžkávací zkouškou. Neboť suchý vzduch a teplo od topení neprospívá nejen orchidejím, ale i jiným rostlinám. Komu ale takové podmínky vyhovují, tak jsou svilušky. Mají rády sucho a teplo. A jak je poznat? Bohužel nikterak jednoduše. V počátcích si svilušek nemusíme všimnout.

Postupně se na výhoncích, ale i kolem listů začnou objevovat jemné pavučinky. Na nich se pak také objevují skvrny se žlutými tečkami. Později listy zesvětlají, změní barvu na stříbrnou, a následně uschnou. Bohužel svilušky dokáží zdevastovat celou rostlinu, proto je důležité, abyste obranu zahájili co nejdříve. Jakmile si příznaků všimnete, rostlinu izolujte od ostatních a připravte si na ně postřik

Orchidej

Péče o orchidej

Orchidej by přes zimní období měla být umístěna na jižním parapetu. Avšak s blížícím se jarem rostlinu přemístěte na západní či východní parapet, aby ji nespálily sluneční paprsky. Stále ale myslete na to, že vyžaduje celoroční dostatek rozptýleného světla. Pokud tedy můžete, v zimě jí přisvěcujte umělým světlem, a to 12 hodin denně. Abyste eliminovali výskyt svilušek a orchidej nakvétala, bude nutné, abyste ji pravidelně rosili odstátou vodou. Co se týká zálivky, jednou za dva týdny rostlinu postavte do odstáté vody a po půl hodině orchidej vytáhněte, nechte ji okapat a umístěte zpět do obalu.

Hnojení orchideje

Od jara do podzimu doporučujeme orchideje hnojit pomocí speciálního hnojiva, které je určeno přímo pro tento druh rostlin. Od podzimu, pokud chcete, aby vám stále bujně kvetly, použijte hnojivo z domácích zdrojů. Zvolit můžete ovesné vločky, ale také droždí. Dále i banánové slupky, které obsahují mnoho cenných živin, díky kterým bude orchidej lépe odolávat škůdcům a bohatě kvést. Stačí nasušit banánovou slupku, následně rozemlít a jednu lžíci zalít 300 ml horké vody. Jakmile tekutina vychladne, postavte do ní květináč, a to jednou za měsíc. 

Mohlo by Vás zajímat

Slapy
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Tipy na okružní výlet okolo vodní nádrže Slapy

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

České Švýcarsko
publikováno 29. 2. 2024 autor Petr Dostál

V Českém Švýcarsku bude v letošní sezóně zpřístupněno až 150 kilometrů tras

zavřít reklamu
×
Reklama