Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.12.2023 07:15
Trouba

Jak vyčistit ulepené a špinavé knoflíky na troubě? Máme pro vás jednoduchou metodu, díky které si čištění ulehčíte. Pusťme se společně do práce.

Kuchyň patří mezi nejvytíženější prostory v domácnosti. Jedná se o místo velkého dění, neboť v kuchyni připravujeme jídlo, scházíme se zde s rodinou a tak dále. Proto by v ní mělo být vždy příjemně uklizeno, a to bez mastného prachu na lince a digestoři, ale také bez znečištěné trouby. Jak vyčistit špinavé knoflíky?

Knoflíky na sporáku

Knoflíky mají nejen starší typy sporáků, ale i ty nové. Některé je mají takzvaně zamačkávací, některé naopak. Jedno je však jasné, pokud je neumyjeme ihned po každém vaření, ulpí na nich nejen mastnota, jídlo, ale i prach a po čase vznikne odolná vrstva připomínající velmi kvalitní lepidlo. Pokud máte typ knoflíků, které lze demontovat, učiňte tak, pak bude celý proces čištění mnohem jednodušší. V případě druhém neteskněte. I pro takový typ knoflíků jsme pro vás připravili postup, jak je vyčistit. 

Knoflíky, které lze odejmout

Pokud takovou možnost máte, určitě ji využijte. Oddělané knoflíky namočte do teplé vody, ve které rozpustíte jednu tabletu do myčky. Ty jsou totiž dokonalým pomocníkem pro mastné a odolné skvrny. Nedávno jsme pro vás připravili článek, ve kterém jsme psali, jak odstranit mastný prach. Zpět ale ke knoflíkům. Namočte je do připravené tekutiny a nechte je tam alespoň hodinu. 

Kuchyň

Poté vezměte starý zubní kartáček a knoflíky jednoduše dočistěte. Nezapomeňte také na místa pod nimi. I tam se hromadí nečistoty. V takovém případě namočte papírovou utěrku do 200 ml vody, ve které jste opět rozpustili tabletu do myčky a utěrku přiložte na špinavá místa. Vyčkejte alespoň dvacet minut, a poté utěrky odstraňte a nečistoty pomocí houbičky setřete.

Jak vyčistit knoflíky, které nelze odejmout

Pokud vám nevadí investovat, doporučujeme koupit odstraňovač nálepek a jiných lepkavých nečistot. Jedná se o prostředek ve spreji, a to na bázi citrusových olejů. Poradí si se skvrnami od oleje, tuku, pylu, asfaltu, se zbytky lepidel a s dalšími odolnými skvrnami. Dokonale funguje i na tyto skvrny. Navíc ho můžete použít na sklo, laminát, pryž, kov a jiné povrchy. 

Tablety do myčky

V případě, že investovat nechcete, v malém množství vody rozpusťte tabletu do myčky a směs pomocí houbičky naneste na knoflíky. Nechte působit, a následně jemným hadříkem nebo starým zubním kartáčkem nečistoty vyčistěte. Závěrem dočistěte jemným hadříkem. Nedoporučujeme houbičku, neboť by její hrubá strana mohla některé ovládací panely na troubě poškrábat či zmatnit. 

Pokud plánujete čistit celou troubu, nahlédněte do našeho minulého článku, jak si lze tuto činnost zjednodušit. 

Mohlo by Vás zajímat

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama