Lopatkovec patří mezi nenáročné rostliny, ale některé pěstitelské chyby mu brání v kvetení

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.12.2023 08:15
Lopatkovec

Říká se, že lopatkovec není náročný na péči a moc toho nepotřebuje. Jenže každá rostlina potřebuje správnou péči, aby se jí dařilo. Jinak tomu není ani u lopatkovce, kterého mohou pěstitelské chyby zničit.

Toulcovka neboli lopatkovec bezpochyby patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Má krásné listy, které zdobí interiér a ještě krásnější květy neboli toulce. Mezi nejznámější druhy patří toulcovky s bílými květy. Avšak věděli jste, že existují i fialové či červené? Pokud chcete, aby vám tato rostlina krásně kvetla a celkově se jí dařilo, vyhněte se některým pěstitelským chybám, které mohou vést k záhubě rostliny. 

Měl by být součástí každé domácnosti

Myslíme si, že lopatkovec by neměl chybět v žádné domácnosti. Je nejen krásný, ale také skvěle vyčistí ovzduší od škodlivých látek. Bohužel každá domácnost tyto látky obsahuje a nikdo z nás je necítí. Všimnout si však můžeme opakujících se bolestí hlavy, pálení očí nebo častých respiračních onemocnění. 

Lopatkovec

Proto je jistě vhodné, spíš přímo velice důležité, abyste pravidelně, a to dvakrát denně větrali. Mimo větrání, byste doma měli mít co nejvíce rostlin, které umí z ovzduší eliminovat škodlivé látky, jako je benzen a další. Takové vlastnosti nabízí nejen lopatkovec, ale i dracéna, kapradina a mnoho jiných. Některé z nich dokonce zvlhčují prostor, některé zase naopak z prostoru pohlcují vlhkost.   

Nedostatek vzdušné vlhkosti

Co lopatkovec rozhodně nesnese, tak je sucho. Preferuje vysokou vzdušnou vlhkost. A pokud ji nemá, jeho listy začnou uvadat a hnědnout. Ideální vlhkost je pro něj 80 %. Ovšem pro nás a naši domácnost je tak vysoká vzdušná vlhkost nepříjemná a nebezpečná. Proto si musíme poradit jinak. A to tak, že k rostlině umístíme misku s vodou. Jakmile se voda začne odpařovat, lopatkovec ji pohltí a jeho listy budou prospívat. Ovšem vhodné je i pravidelné rosení rostliny. Pozor si však dávejte na jeho květy, ty určitě neroste. 

Lopatkovec

Mnoho zálivky lopatkovci škodí

Pokud lopatkovci dopřáváte více vody, a to s dobrým úmyslem, mohou se objevovat hnědé listy. Tímto způsobem vám rostlina prozradí, že má příliš mnoho vláhy a měli byste ji nechat proschnout. Pokud není substrát přemokřený tak, že připomíná zapáchající blatíčko, odstraňte hnědé listy a se zálivkou alespoň týden počkejte. Jakmile substrát proschne, rostlinu opět mírně zalijte. Vždy se řiďte tím, aby horní vrstva zemina mírně proschla, pak je lopatkovec připraven na zálivku. Pozor si také dávejte na příliš tvrdou vodu, průvan či nedostatek světla.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama