Tchynin jazyk je nenáročná rostlina, ale tyto chyby ji ničí a brání v růstu

autor Petr Dostál publikováno 11.12.2023 07:14
Tchynin jazyk

Na jaké pěstitelské chyby musíme dávat pozor při pěstování rostliny zvané tchynin jazyk, abychom ji nezničili a krásně rostla?

Tchynin jazyk je lidový název pro oblíbenou pokojovku, která je vhodná pro začínající, ale i zkušené pěstitele. Jedná se tak o rostlinu, kterou si mohou bez obav pořídit zaneprázdnění lidé či ti, kteří rádi cestují. I tak se ale najdou určité pěstitelské chyby, které jí mohou ublížit. Na které z nich bychom si měli dávat pozor?

Tchynin jazyk snese i zimu, svědčí mu sucho

Jde o rostlinu, která má pověst absolutně nenáročné zeleně vhodné i pro nezkušené pěstitele. Vydrží téměř vše. Touto myšlenkou se řídí většina pěstitelů a rostlinu z toho důvodů umístí na jakékoli stanoviště. A to je právě chyba. Přímé slunce ji moc nesvědčí, stejně tak stín, kde poroste velmi pomalu. Rozptýlené světlo pro ni bude ideální.

Ideální teploty jsou pro ni kolem 18 až 27 °C. Kromě chladu jí nevadí ani průvan. Vydrží i nižší teploty, ale vždy byste jí měli zajistit nejméně 13 °C. Například studené chodby domů, kde teplota pod tuto hranici běžně klesá, jí tak určitě nesvědčí.

Tchynin jazyk

Dále je vhodné se připravit na to, že se jedná o suchomilnou rostlinu. Pozor by tak pěstitel měl dávat hlavně na její přemokření. A právě nepřiměřená zálivka je jedním z důvodů, proč se rostlině nedaří a hyne. Půda by měla zůstávat spíše sušší, jinak hrozí uhnívání mělkých kořenů. Patří totiž mezi sukulenty. Zálivka tak postačí i jednou měsíčně. 

Na rostlinu si nepřijdou nemoci ani škůdci

Dokonce není náchylný na nemoci ani ho zásadněji neohrožují škůdci. Všimli jste si charakteristického hnědnutí a usychání špiček listů? Způsobeno je to nadměrně suchým vzduchem. Listy je vhodné pravidelně omývat a otírat z nich prach. Pokud vám listy žloutnou, tak tuto zelenou krásku jednoznačně přeléváte.

Tchynin jazyk

Další výhodou pro zaneprázdněné milovníky pokojových rostlin nabídne tchynin jazyk i v tom, že nepotřebuje přesazovat každé jaro jako některé další pokojové exempláře. V původním květináči ho můžete ponechat i několik let, dokud mu nádoba nebude malá. Další výhoda spočívá v tom, že rostlina roste pomalu.

Hnojit se také nemusí přehnaně často. Použijte tekuté hnojivo pro pokojové rostliny, případně na sukulenty. Postačí v letním období od května do června vždy jednou měsíčně přidat hnojivo do zálivky. Častější hnojení se postará o bujný růst, ale povede k nedostatečnému vybarvení listů. Pokud se vašemu tchyninu jazyku bude dobře dařit a budete chtít pěstovat další, dokážete si ho sami snadno namnožit. K zasazení můžete použít boční výhonky nebo listové řízky.

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

zavřít reklamu
×
Reklama