Jak docílit toho, aby barborky vykvetly a rozzářily štědrovečerní stůl? Stačí dodržet několik pravidel

autor Petr Dostál publikováno 14.12.2023 07:00
Jak docílit toho, aby barborky vykvetly a rozzářily štědrovečerní stůl? Stačí dodržet několik pravidel

Rozkvetlé barborky mohou rozkvést v každé domácnosti. Co pro větvičky udělat, aby opravdu vykvetly a těšily nás na Štědrý den?

Nařezali jste letos stejně jako v minulých letech na svátek svaté Barbory větvičky ze stromů a doufáte, že vám tentokrát konečně vykvetou a ozdobí štědrovečerní stůl? Poradíme vám, jak se o ně postarat, aby se váš sen stal skutečností. Věřte, že ještě není pozdě zajít si pro větvičku, aby vám na Vánoce krásně vykvetla. 

Seřízněte konec větviček 

Nejlepší je vybrat si větvičky s větším množstvím pupenů. Samozřejmě s každým dalším pupenem roste pravděpodobnost, že květy budou bohatší a bude jich více. Je také nutné používat velmi ostré nůžky, aby výsledný řez byl čistý. Rovněž důležité bude, abyste doma šikmo seřízli dolní konec větvičky. 

Barborky

Zajistíte tak větší plochu pro příjem vody. Větvičky byste měli nejdříve nechat několik hodin například v komoře nebo ve sklepě, tedy v místnosti s nižší teplotou, než je ta, která panuje v bytě. Snáze se pak přizpůsobí novým podmínkám. Následně můžete vázu s větvičkami umístit do bytu na světlejší místo. Ideálně někam, kde udržujete stabilní pokojovou teplotu. 

Potřebujete stabilní teplotu a vlhkost vzduchu

Jestliže budou podmínky neměnné, větvičky by měly při troše snahy vykvést do Štědrého dne. Pokud se tak nestane, kde hledat příčiny? Většinou za tím může stát příliš vysoká teplota v místnosti, stejně jako příliš suchý vzduch. Jak zabránit tomu, aby nastaly tyto dvě situace? Vyberte vhodnou místnost bytu, kde se podmínky, alespoň pokud jde o teplotu a vlhkost vzduchu během dne, příliš nemění. 

Barborky

Vhodnější než třeba kuchyň, kde se vaří a teplota logicky stoupá, a i vzduch může být z tohoto důvodu trochu sušší, je třeba ložnice. V té je totiž dobré kvůli kvalitnímu spánku udržovat nižší teplotu. Případně je možné dát větvičky mezi okno, pokud máte klasická dvojitá okna s dostatečně velkým meziprostorem, kam se vejde váza, můžete je tam umístit. V tomto prostoru bývá nižší, ale přesto vhodná teplota a větvičky ji budou dobře snášet. 

Jak dohnat zpoždění?

Platí pravidlo, že byste vázu s větvičkami nikdy neměli dávat do blízkosti topení. Příliš velké horko barborkám nesvědčí. Máte doma rozprašovač na rozprašování vody pro pokojové rostliny? Pravidelně s ním kropte také barborky. I tuto péči přijmou s povděkem a kladně ovlivní očekávané květenství. Existuje také jeden trik, který urychluje kvetení. Dejte poblíž vázy s větvičkami misku s ovocem, ideálně s jablky nebo obecně s peckovinami, popřípadě také s banány. 

Z těchto druhů ovoce se do vzduchu uvolňuje ethylen, který působí příznivě na kvetení. Jestliže jste letos barborky prošvihli a nařezali je pozdě, můžete vše popohnat tím, že větvičky vložíte celé přibližně na 10 hodin do vody o teplotě 35 °C. Voda by ovšem neměla vychladnout. Jinou možností je místo tradičních třešní, višní či jabloní nebo slivoní, nařezat zlatici či jasmín, ty vykvetou velmi rychle.

Mohlo by Vás zajímat

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

zavřít reklamu
×
Reklama