Aby vánoční strom neopadal, poskytněte mu jednoduchou péči. Pak vydrží opravdu dlouho

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.12.2023 08:28
Vánoce

Živý vánoční strom má své kouzlo. Nejen úžasně voní, ale také překrásně vypadá. Nemusíte mít obrovský strom, stačí malý, takový, který vykouzlí příjemnou atmosféru. Co ale dělat, aby strom brzy neopadal?

Stromek patří mezi hlavní symboly Vánoc. Pokud se chystáte na jeho nákup a vždy volíte jedině živý strom, je dobré vědět, jakou péči mu poskytnout. Díky ní vám vydrží déle a nebude mu tolik opadávat jehličí. Cena stromků přece jen není tak nízká, a tak bychom se z něj chtěli radovat co nejdéle. Stále je však potřeba myslet na druh stromu, ale také na péči o něj, která je velice důležitá.

Správná péče o stromek bude zásadní

Než však začneme s péčí o strom, je třeba vědět, že mezi jehličnany, které tak rychle neopadávají, patří především jedle a borovice. Pokud máte raději smrk, volte ten stříbrný. Po přivezení stromu domů jej doporučujeme nechat například v garáži či na dvoře v těsné blízkosti domu. Jednoduše tam, kde je chladno, nemrzne a strom neutrpí teplotní šok. Připravte si kýbl se studenou vodou a přidejte výživu pro stromky.

Smrk 

Aktuálně ji mají někteří prodejci ve slevách a lze ji sehnat za padesát korun. Bez akce za sto korun, a to v plastové lahvičce. Před namočením je také vhodné kmen o malý kousek zkrátit, neboť je řez zaschlý. Kmen by také měl obsahovat kůru, protože díky ní absorbuje dostatek vláhy. A pokud je umístěný v neprodyšné folii, odstraňte ji, ať se strom nezapaří. V případě, že ho máte v síťovině, ponechte ho tak. Než stromek umístíte do obývacího pokoje, nechte jej alespoň několik hodin v chladné chodbě. 

Péče o stromek v domácnosti

I když strom budete na domácí teplotu zvykat postupně, i tak je pro něj tento krok zatěžkávací zkouškou. Poté se držte zlatého pravidla, které praví, abyste stromek neumísťovali do přetopené místnosti a do bezprostřední blízkosti radiátoru, pak nebude tak rychle vysychat a vydrží déle. Před nazdobením strom pokropte obyčejnou vodou. Vhodné je kropení i během svátků, ale jelikož na něm bývají elektrická světýlka, tento krok nedoporučujeme. Bezpochyby se také vyplatí mít stojan, do kterého nalijete odstátou vodu. Dolévejte ji každý den, aby strom tak rychle nevysychal a vydržel krásný několik týdnů. 

Mohlo by Vás zajímat

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama