Jak pěstovat zelenec a kam ho umístit, aby měl ty nejlepší účinky na naše zdraví

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.12.2023 08:00
zelenec - Chlorophytum

Zelenec patří mezi vzhledově křehké rostliny, které neurazí a decentně vyzdobí interiér. Avšak věděli jste, jak velký je to pomocník? Kam ho umístit, abychom co nejvíce čerpali z jeho účinků?

Někdo zelenec přirovnává k obyčejné trávě, ale popravdě jde o mnohem více. Má dlouhé světle zelené listy s bílým středem a nenápadné květenství vyrůstající z dlouhých šlahounů. Ideální rostlinka do moderního i tradičního interiéru, která decentně vyzdobí jakýkoli prostor. Možná si ho pamatujete ze škol, možná ho také měla vaše babička či maminka. Dnes už se na něj pomalu zapomíná, ale jste si opravdu jistí, že tuto rostlinku nechcete mít doma i vy? Má blahodárné účinky na zdraví. A proto, pokud o ní přemýšlíte, určitě si jednu či více pořiďte. Kam ale zelenec umístit, aby nám nabídl ty nejlepší účinky?

Jak správně pěstovat zelenec

Aby nám mohl nabídnout ty nejlepší účinky, je jasné, že o něj musíme co nejlépe pečovat. Avšak nelekejte se. Zelenec není náročný na péči. Dokonce je vhodný i pro začínající pěstitele. Říká se, že ho lze umístit snad kamkoli, ale není to tak úplně pravda. Aby vám kvetl a krásně vybarvoval své listy, neumísťujte ho na přímé slunce, ani do stínu. Ideální místo bude tam, kde je dostatek rozptýleného světla.  

Zelenec

Preferuje běžnou a příjemnou pokojovou teplotu, ale v zimě mu nevadí například 18 °C. Substrát by měl mít humózní, dokonale propustný s drenážní vrstvou. Co se týká zálivky, vždy nechte substrát z horní části mírně proschnout, poté aplikujte odstátou vodu. Co opravdu nesnese, tak je přelévání. Hnojit zelenec můžete jednou za 14 dní plným hnojivem. V zimě hnojení neaplikujte. A pokud si jej budete chtít namnožit, jednoduše tak proveďte pomocí dělení.

Kam zelenec umístit

Byla by jistě škoda, kdybyste měli doma pouze jeden zelenec. Nejenže je nádherný a decentní, ale je také považován za extrémně účinnou čističku ovzduší. Navíc, a to jste možná nevěděli, zelenec přitahuje do domu pozitivní energii a pocity spokojenosti. Dokáže z ovzduší eliminovat toxické látky, ale také dokáže likvidovat mikroby. Je tedy vhodný pro astmatiky i alergiky. A jelikož má takové účinky, postavte si alespoň dvě rostliny do ložnice. Jednu například na komodu a druhou klidně zavěste nad skříň či k oknu. Nezapomeňte ani na obývací pokoj, i tam si několik rostlinek umístěte.   

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama