Jak množit toulitku, abychom se z celoročně kvetoucích květů mohli těšit dvakrát tolik

autor Nikola Klementová publikováno 18.12.2023 07:00
toulitka

Toulitka bezpochyby patří k velice oblíbeným pokojovým rostlinám. Aktuálně ji lze koupit snad v každém větším obchodě či květinářství, ale proč za ni utrácet? Namnožte si ji.

Máte doma jednu toulitku, ale chtěli byste jich více? Nebo ji ještě nemáte, ale má ji váš známý či známá? Ať je to jakkoli, za toulitku utrácet nemusíte, lze ji totiž velice jednoduše namnožit. Jak na to, abychom se těšili z jejich nádherných květů téměř celoročně? A jak ji pěstovat, aby opravdu bohatě kvetla? Vše vám rádi prozradíme. 

Anturie neboli toulitka

Mezi toulitky, které se snáze pěstují v domácnostech, patří druh zvaný Anthurium scherzerianum. Bohužel ostatní druhy mají speciálnější a komplexnější nároky na péči, ale také potřebují stabilnější vysokou vzdušnou vlhkost. Výše zmíněný druh se však doma pěstuje snáze. Co byste opravdu dělat neměli, tak je umístění na přímé slunce. Ostré sluneční paprsky by její listy mohly spálit. Ideální je polostín či rozptýlené světlo. Pozor si dávejte na teploty, které nesmí klesnout pod 16 °C. Avšak ani průvan či suchý a teplý vzduch od radiátorů ji nevyhovuje. 

Anthurium

Vhodný substrát pro toulitku

Substrát by měl být kyselý. Je vhodné koupit substrát pro orchideje a anturie. Nebo smíchat rašelinu, kompostovanou kůru a hrubý perlit. Jelikož je substrát kyselý, nezapomínejte, že byste neměli toulitku přihnojovat hnojivem, které obsahuje vápník, raději se mu tedy vyhněte. Co se týká zálivky, substrát udržujte stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Pokud rostlina vodu po zálivce neabsorbuje, z podmisky ji vylijte, aby kořeny nezačaly zahnívat. 

Jak množit toulitku

Toulitku můžete množit dvěma způsoby. A to buď dělením nebo řízkováním. Co se týká řízkování, jednoduše odřízněte výhon s několika vzdušnými kořeny. Odstraňte spodní listy a ty v horní části ponechte. Řízek namočte do stimulátoru růstu a zasaďte jej do substrátu pro květiny, který bude mít nízký obsah živin, následně zalijte. Pro správné zakořenění přikryjte rostlinu folií a postavte ji do světlé a teplé místnosti. Jakmile začnou rašit nové listy, folii sejměte. 

Anturium

Množení dělením je jasné. Jakmile rostlina nebude kvést, vyjměte ji z květináče a s opatrností rozdělte rostlinu a každou z nich rozesaďte zvlášť. Prvních deset dní rostlinu nezalévejte, ale pouze ji roste listy. Po uplynulé době aplikujte malé množství zálivky a po měsíci zalévejte dle výše zmíněného.

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama