Jak správně větrat, abychom ušetřili za energie a cítili se méně unavení a podráždění?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.12.2023 07:15
Okno

Podráždění, špatná nálada a únava úzce souvisí se špatným větráním. Jak tedy správně větrat, abychom zároveň ušetřili za energie?

Cítíte se doma unavení, vysílení, podráždění a bez energie? Položte si otázku, jak často větráte? Je to jednou za den? Či ještě méně? Navíc je vám doma také pocitová zima, a tak více topíte? Těchto negativních vlivů se lze pomocí správného větrání vyvarovat. Jak tedy správně větrat, kolikrát za den a proč to vlastně dělat?

Proč je důležité pravidelné větrání

Pokud to shrneme, větrání pomáhá nejen nám, ale také domu. Necítíme se tolik unavení, ale také podráždění. V nevětrané místnosti totiž stoupá množství oxidu uhličitého a klesá množství kyslíku. Pokud k tomuto dojde, cítíme se unavení a vysílení. Navíc nám také připadá, že je vzduch takzvaně vydýchaný. Tyto pocity jsou velice nepříjemné, ale nejde pouze o ně. S větráním totiž eliminujeme i nadměrnou vlhkost. 

Vlhkost na okně

Jak všichni víme, vlhkost je nepřítelem číslo jedna každé domácnosti. Ráda se schová za skříň, kde po čase způsobí plíseň. A nejen tam, ale i v rohu na stropě či kdekoli jinde. Větrejte, tento krok nic nestojí, navíc je velice důležitý. Co se týká vlhkosti, za ideální se považuje 40 až 60 %. Vyšší už je poté potřeba řešit.

Kolikrát za den větrat

Obecně lze říci, že větrání by mělo být především intenzivní, ale ne příliš dlouhé. Pokud máte v domácnosti vysokou vlhkost, nevětrejte při dešti a pořiďte si elektrický odvlhčovač. Taktéž se snažte řídit obyčejnou zásadou, která praví, že čím více je venku chladněji, tím kratší dobu větráme. V zimě tedy bohatě postačí pět minut. Na jaře a na podzim, kdy je počasí stále chladnější, ale ne příliš, větrejte 15 minut. Co se týká frekvence, větrejte alespoň dvakrát denně, tedy ráno a večer. Pokud to zvládnete ještě po příchodu z práce, uděláte vůbec nejlépe. 

Okno

Jak správně větrat

Pokud doma větráte tak, že otevřete okno na ventilaci, neděláte příliš dobře. Tímto způsobem tak akorát více protopíte a stejně doma nebudete mít čerstvý vzduch. Pocitově vám bude zima, neboť vyvětráte teplo. Nejlépe uděláte, když otevřete okna do průvanu. Například v obývacím pokoji a v koupelně. Nebo v jiné místnosti naproti. Za pár minut i tohoto intenzivního větrání vnitřní část domu či bytu nevychladne. Takže jakmile okna zavřete, brzy se vše opět ohřeje. Co se týká větrání koupelny, tu větrejte po každém vysprchování. Zavřete dveře a otevřete okno nebo zapněte ventilátor.

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama