Baculka do domu přináší hojnost, štěstí a léči opary. Neničte ji nesprávnou péči

autor Nikola Klementová publikováno 21.12.2023 07:00
Tlustice

Jaké rostlině často přezdíváme baculka? Především pak tlustici neboli krasule či japonskému stromu peněz. Jak ji pěstovat, aby opravdu do domu přinesla hojnost a štěstí?

Váháte s pěstováním tlustice? Není nad čím přemýšlet! Neboť je tato krásná rostlina nenáročná, vzhledově zajímavá, ale také léčivá. Navíc, kdybyste díky ní už nikdy neměli průvan v peněžence a konečně se vás drželo štěstí, jistě byste byli šťastní. Tak kdo ví. Rozhodně ale stojí za to mít ji doma. Jak tedy tlustici správně pěstovat?

4 důvody, proč mít tlustici doma

Máte pocit, že se vám takzvaně lepí smůla na paty? Neteskněte, pořiďte si strom peněz. Bohužel peníze na něm nerostou, ale podle starého učení feng-šuej do domácnosti přináší klid, přátelství, peníze a úspěch. Říká se, že by měla být umístěna do jihovýchodního rohu obývacího pokoje. A pokud vám vykvete, je to znamení, že s někým z vašeho blízkého okolí prožíváte hluboký vztah. Obecně ze sebe rostlina vyzařuje pozitivní energii, je vzhledově krásná a nenáročná. 

Kam tlustici umístit

Tlustice má ráda dostatek rozptýleného světla, nikoli však přímého. Je navíc také velice důležité pro krásné vybarvení baculatých listů. Především pak v zimě, kdy teploty klesají a dny se zkracují. Teplota v prostoru by se měla pohybovat kolem 22 °C. Za co se vám také odmění, tak je letnění. Pozor si však dávejte na nízké noční teploty. Jakmile začnou klesat k 10 °C, tlustici umístěte domů. Co se týká substrátu, měl by být dokonale propustný a písčitý. Nebo substrát určený pro sukulenty. 

Tlustice

Jak tlustici zalévat

Tlustice je vlastně ideální rostlinou pro zapomnětlivce. Neboť s její zálivkou to přehánět opravdu nemusíme. Od jara do podzimu ji zalévejte jednou za dva týdny. V zimě ji naopak stačí dodání vody jednou za tři týdny. I když budete mít tendenci rostlině dopřát, nedělejte to. Jedná se o sukulent, který v listech hromadí vodu. Tudíž zmíněná frekvence zalévání bude dostačující. Pozornost věnujte také vodě v podmisce. Pokud ji rostlina do 30 minut neabsorbuje, vylijte ji. 

Nemoci, které tlustici ohrožují

Nemoci se nevyhýbají ani této nenáročné rostlině. Většinou se pak ale jedná o nemoci, které ji postihují z důvodu špatné péče. Jednou z nemocí je takzvaná bakteriální hniloba, u které se objevují měkká místa na listech připomínající hnilobu. V takovém případě je nutné, abyste poškozené části odstranili a rostlinu přesadili. Dále také plíseň šedá, která se neobjevuje pouze na sezonní zelenině, ale také na tlustici. Na rostlině se v takovém případě objeví zelený povlak a listy postupně začínají zahnívat. Jednejte již při prvních příznacích. Listy odstřihněte a co nejdříve kupte postřik na šedou plíseň.   

Mohlo by Vás zajímat

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

zavřít reklamu
×
Reklama