Hnědnutí listů u pokojových rostlin si žádá okamžitý zásah: Co dělat a proč se skvrny objevují

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.12.2023 08:15
pokojové rostliny

Myslíme si, že domácnost bez rostlin není úplná. Nejenže rostliny čistí vzduch, ale také vypadají krásně a dělají nám radost. Co když se ale u nich objevuje hnědnutí listů?

Je v podstatě jedno, zda doma máte zamiokulkas, lopatkovec, potos, monsteru či jinou rostlinu, zásadní bude, abyste se o ně správně starali. Pak vám rostliny budou dělat radost, ale také odvedou skvělou práci. Někdy se však stane, a to i přes sebevětší úsilí, že se na listech začnou objevovat hnědé skvrny. Proč se objevují a jak tomu zabránit?

Čekat se nevyplatí

Každá pokojová rostlinka je jiná. Každá z nich má jiné či mírně rozdílné požadavky na péči. Pokud se jim něco nelíbí, nedaří se jim tak, jak by potřebovaly, dají nám to znát právě skrze jejich listy. Ty pak například opadávají, žloutnou, ale také hnědnou. Pokud i vaše rostliny tento signál vyslaly, nečekejte na nic a jednejte. Někdy se však potíže objeví i při sebelepší péči a někdy také při nadměrné péči. Oč se tedy jedná a jak rostliny zachránit?

Hnědnutí okrajů listů u rostlin

Bohužel zimní období je pro mnohé rostliny jakousi zatěžkávací zkouškou. Mnoho z nich se uloží k zimnímu spánku a tolik péče nepotřebuje. Tudíž mezi nečastější důvody, proč se hnědnutí objevuje, patří přelití. Záleží, jakou rostlinu máte, ale většina z nich by se měla v zimním období zalévat méně. Je tedy potřeba frekvenci zálivky snížit. Abyste hnědnutí odstranili, rostlinu několik dnů nezalévejte. 

Pokojové rostliny

Pokud je hnědých listů na rostlině mnoho, substrát je přemokřený či se dokonce na jeho povrchu tvoří plísně a zapáchá, na nic nečekejte a jednejte. Rostlinu vytáhněte z květináče, z kořenů odstraňte veškerou hlínu a nechte je v teplé místnosti alespoň dvě hodiny dýchat, a následně ji zasaďte do nového substrátu. Rostlinu ještě alespoň dva dny nezalévejte. Poté upravte frekvenci zálivky. 

Listy hnědnou celé

V druhém případě, kdy listy hnědnou celé, jsou vysušené, chyba je na opačné straně. V takovém případě rostlině dodáváte málo vody. Odstraňte tedy uschlé listy, aby je nenapadly škůdci a rostlinu zalijte. Pokud je ale půda po zapíchnutí prstu do substrátu, přibližně 2 cm, stále vlhká, na vině bude nízká vzdušná vlhkost. Listy i tak odstraňte a dále rostlině roste olistění nebo k ní umístěte misku s vodou. 

Suché skvrny na listech

Pozor si dávejte i na skvrny na listech. Ty zase mohou souviset se špatným umístěním. Přesněji tedy se slunečními paprsky, které listy spálily. Listy odstřihněte a najděte rostlině stinnější místo. Nebo ji pouze posuňte dál od okna, ale dbejte zvýšené opatrnosti na průvan. Za lepkavými skvrnami mohou stát škůdci

Pozor na nedostatek živin

Pokud jste své rostlinky hnojili naposledy někdy v létě, nedostatek živin se může projevit právě na listech. Jelikož se mnoho rostlin uložilo k zimnímu spánku, silná hnojiva nedoporučujeme používat. Pomozte si například banánovými slupkami, droždím či jinými domácími surovinami, které jsou bohaté na živiny. 

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama