Starou orchidej nevyhazujte. Lze z ní udělat mladou a kvetoucí rostlinu. Nyní je nejlepší čas

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.12.2023 08:15
Orchidej

Máte doma orchidej, která zasychá a celkově chřadne? Věděli jste, že ji lze opět omladit, že není třeba ji vyhazovat? Rádi vám prozradíme, jak orchidej zachránit.

Exotická kráska jménem orchidej, nechybí snad v žádné domácnosti. Její krásné listy a půvabné květy dokáží zvýraznit jakýkoli parapet. Jelikož ve volné přírodě roste jako parazit na ostatních rostlinách, kde má opravdu mnoho místa ke svému rozrůstání, není k údivu, že se jí v domácnosti v úzkém květináči časem přestane dařit. Jak ale orchidej zachránit, aby nezahynula a opět krásně a bohatě kvetla? 

Omlazení orchideje je zásadní

Pokud má orchidej dlouhé stonky a vyčuhující kořeny, které zasychají, listy žloutnou, je nejvyšší čas rostlinu zachránit. Postupujte tedy tak, že rostlinu vyjmete z květináče a odstraníte veškerý substrát. Jakmile budete mít kořenový systém rostliny zbavený od susbtrátu, prohlédněte si kořeny. Ty, které jsou hnědé, suché, popřípadě měkké a zahnívající, neprodleně odstřihněte. Nezapomeňte řez zasypat aktivním uhlím. Působí dezinfekčně a brání průniku škůdců. Žluté listy odstraňte, suchý stonek odřízněte. Přisypte nový substrát a rostlinu zasaďte. 

Orchideje

Substrát pro orchideje

Při přesazování je důležité myslet na to, že orchideje potřebují speciální substrát, který podpoří kořenový systém ve správném rozrůstání, ale zároveň nebude těžký a kořeny budou mít dostatečný přísun kyslíku. Taková zemina je pro ně velice důležitá. Z toho důvodu doporučujeme zvolit speciální substrát pro orchideje. Pokud nebudete chtít, můžete si jej připravit z borové kůry a sušeného rašeliníku. Místo rašeliníku lze také přidat kousky dřevěného uhlí. Klidně to, které vám zbyde v pytlu po grilování. Působí dezinfekčně a s kůrou zajistí dokonalou vzdušnost.

Úprava kůry před použitím

Pokud nebudete používat kůru z hobby marketu, ale požádáte o ni například na pile či známého lesníka, bude vhodné kůru nejdříve ošetřit. Není třeba ji dezinfikovat přípravky, jednoduše ji vysypte na plech a upečte v troubě. Zničíte tak veškeré zárodky, plísně i drobné škůdce. Poté ji smíchejte s rašeliníkem, uhlím, ale také klidně s kokosovou drtí. Na dno květináče umístěte kousek polystyrenu, na něj umístěte ošetřenou orchidej a přisypte substrát. Nezapomeňte, květináč by měl být průhledný a s otvory vespod.  

Zálivka po přesazení orchideje

Jakmile budete mít omlazení a přesazení hotové, dopřejte orchideji vodní lázeň. K tomuto kroku doporučujeme zvolit dešťovou nebo odstátou vodu, která je vlažná. Chlorovaná studená voda orchidejím nesvědčí. Do vody přidejte lžičku cukru a rostlinu do tekutiny na jednu hodinu ponořte. Poté ji nechte okapat a uložte na stálé stanoviště. Více o péči o orchideje najdete v minulém článku zde.  

Mohlo by Vás zajímat

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

zavřít reklamu
×
Reklama