Jak odstranit černou plíseň v koupelně, aby se již neobjevila?

19. 4. 2023 Nikola Klementová
plíseň

Bojujete s plísní v koupelně, ale nevíte, jak se jí efektivně zbavit? Vznik plísně ovlivňuje více faktorů, ale jedno je jisté, a to je, že se jí musíte co nejrychleji zbavit.

Koupelny, ale také jiná místa, kde se kondenzuje nadměrná vlhkost, trpí nejvíce. Jak už jistě víme, plísně dokážou napáchat mnoho škod. Nehledě na to, jak působí na zdraví jedince, který je každodenně dýchá. V případě, že se vám tyto mikroskopické houby pravidelně objevují ve sprchovém koutě či jinde v koupelně, bude potřeba okamžitě zasáhnout, a to tak, aby se v koupelně již neobjevovaly. 

Prevence vzniku plísní je důležitá

Plísně se v koupelně vyskytují nejčastěji kolem vany a umyvadla, zde se tvoří nejvíce. Na těchto místech je největší vlhkost, a pokud po vykoupání neutíráte hranu vany a umyvadla kolem kachliček, nevětráte, plísním se velice daří. Neměli bychom zapomínat, že vlhkost je pro tyto mikroskopické vláknité houby živnou půdou. 

Nejlepší prevencí bude, abyste po vykoupání nechali sprchový kout vyschnout. Také nezapomínejte koupelnu větrat, nejlépe však tak, abyste vytvořili průvan. To samozřejmě platí i pro zimní období, kdy je venku mráz. Dále pak pravidelně desinfikujte sprchový kout a ostatní oblasti kolem vany, abyste zamezili vzniku plísní. K tomuto kroku vám stačí například mírně zředěný octový přípravek. Pokud se vám již plísně v koupelně objevily, ocet tento problém nevyřeší. 

úklid

Jak se efektivně zbavit plísní

Pokud se vám plísně v koupelně objevily, bude potřeba zasáhnout hlouběji. Na řadu tedy přichází mechanické odstranění. V případě, že se vám plíseň objevila mezi kachličkami, tedy zasaženy jsou především spáry, nejdříve je navlhčete a poté oškrabte. Postupujte velmi opatrně, abyste nevyškrabali spárovací hmotu. Poté nechejte vyschnout, koupelnu průvanem vyvětrejte a místa, kde jste seškrabávali plíseň, ošetřete pomocí desinfekčního prostředku. Ten by však neměl být ředěný. Otevřete v koupelně okno a odejděte.

V druhém případě, kdy se plíseň vyskytuje kolem sprchového koutu, vany či umyvadla, tedy na silikonu, bude potřeba plíseň i se silikonem odstranit. Jenže ani tak nemáte konečně vyhráno, protože plíseň se objeví znovu. Po odstranění místo vydesinfikujte přípravkem proti plísním a naneste nový silikon. Ten však volte s rozmyslem. Nejlepší rozhodnutí bude, pokud zvolíte ten, který je určen přímo pro koupelny a kuchyně. Je voděodolný a lépe odolává plísním. Navíc mnoho z nich obsahuje fungicid, který se postupně uvolňuje, a tak lépe odolává.   

Mohlo by Vás zajímat

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Další příspěvky z kategorie Interiér

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Zamiokulkas patří k nenáročným rostlinám, které je radost…
1. 8. 2023 Nikola Klementová

Květy zamiokulkasu mají magickou sílu: Jak docílit toho, aby vykvetl?

Pokud orchideje nádherně kvetou, jsou chloubou každého…
8. 9. 2023 Nikola Klementová

Lidé chybují v zalévání orchideje a rostlinu ničí: Jak nejlépe a jak často ji zalévat, aby kvetla

Možná si říkáte, že jste si již delší dobu nekoupili nic, z…
24. 2. 2023 Nikola Klementová

Jak levně a efektivně zútulnit domácnost? Hravě a téměř okamžitě

čajové pytlíky
4. 11. 2023 Nikola Klementová

Sezona čajů je tu: Pytlíky po vylouhování ale nevyhazujte, přišli byste o skvělé pomocníky

Klívie
10. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat klívii, aby vás svými květy těšila celou zimu, a to již od prosince

zavřít reklamu
×
Reklama