Tato zlatá tekutina ochrání rostliny před hnilobou a podpoří je v růstu i v zimě

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.01.2024 07:00
Pokojové rostliny

Péče o pokojové rostliny v zimě nekončí. Naopak. Právě zimní období je pro rostliny kritické. Ochranu jim však může poskytnout zlatá, sladká a velice oblíbená tekutina.

Pokud chcete, aby rostliny v zimním období zdravě rostly a celkově prospívaly, dopřejte jim jednoduchou výživnou proceduru. Nemusíte shánět komerční prostředky, stačí sáhnout do spíže pro takzvaný přírodní růstový hormon. V čem se skrývá jeho tajemství? Oč se jedná a jak ho použít, aby byl pro rostliny účinný?

V čem tkví tajemství zlaté tekutiny

Nyní už je jistě všem jasné, že řeč je o medu. Není vhodný pouze pro nás, ale také pro rostlinnou říši. Med se totiž řadí k superpotravinám, které by si měl dopřát každý z nás. Tedy ti, kteří nejsou alergičtí na pyl. Tato čistá a výživná potravina obsahuje značné množství vitamínů, minerálů, ale také enzymů. Navíc má antifungální a antiseptické účinky. A to je právě důvod, proč tak dokonale působí na kořenový systém rostlin. Ale nejen na něj. Dokonce podpoří pokojové rostliny v růstu a ochrání je před houbovým onemocněním.

Řízkování je s medem jednodušší

Jednodušší možná, ale především efektivnější. Neboť med působí jako stimulátor růstu kořenového systému. Díky tomu, že má antiseptické a protiplísňové účinky, jej lze u mladých řízků považovat za účinnou ochranu před patogeny, které je mnohdy zničí. Co se týká použití, zvolený řízek rostliny nezapomínejte šikmo seříznout. Poté jeho řez ponořte na malou chvíli do medu a zasaďte jej do substrátu, který je k tomuto kroku určený.  

Med

Vybírejte med s rozmyslem

Je jasné, že med bychom měli kupovat nejlépe od místního včelaře. Ten ze supermarketu může, ale také nemusí být ideální. Velice dobré medy pochází z Podkrkonoší, Vysočiny, ale také jistě odjinud. Poznat pravý a opravdu kvalitní med však nemusí být takový problém. Obecně je známo, že med by měl mírně škrábat v krku, měl by krystalizovat a neměl by pěnit. Ty, které dlouhou dobu nekrystalizují, obsahují přidané sladidlo. Pokud jste takový med koupili, využijte ho do pečení a sobě a rostlinkám kupte nepančovaný od ověřeného včelaře.

Jak med využít pro rostliny

Jednoduše smíchejte dvě polévkové lžíce medu a jeden hrnek teplé vody. Pořádně promíchejte, neboť kvalitní med sklouzne na dno hrnku a bez rozmíchání se rozpouští velice pomalu. Následně připravený roztok smíchejte s dalším hrnkem odstáté vody, nejlépe dešťové a aplikujte jako zálivku. A které rostliny díky medu povzbudíte k růstu? Především pak orchidej, lopatkovec, toulitku, ibišek a mnoho dalších. 

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama