Jak se starat o vánoční hvězdu po Vánocích? Nevyhazujte ji, příští rok vám opět pokvete

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.01.2024 07:15
Vánoční hvězda

Udrželi jste vánoční hvězdu při životě až doposud? Gratulujeme! Jak se o ni postarat nyní, aby kvetla i v příštím roce? Vše je jednoduché a péči o ni může zvládnout každý.

Mnoho lidí si Poinsettii pořizuje především před Vánocemi, aby jim příjemně zpestřila štědrovečerní tabuli. Následně ji umístí na polici a nechají ji tam. Bohužel se velice často stává, že vánoční hvězda po pár dnech opadá, zaschne a zahyne. To je však veliká škoda. Tato půvabná květina a symbol Vánoc vyžaduje minimum péče, za kterou se vám odmění každoročními květy. Pokud jste své hvězdě věnovali alespoň trochu péče a chtěli byste, aby vykvetla i v příštím roce, poradíme vám. A to velice rádi, neboť půvabná a čistá krása této rostlinky zahřeje u srdce snad každého z nás. 

Péče o vánoční hvězdu po odkvětu

Jakmile vám hvězda odkvete, většinou pak v lednu, umístěte ji do místnosti, kde je chladněji, přibližně 16 °C. Neumísťujte ji na jižní parapet, neboť nesnese přímé slunce. Taktéž rostlinu nevystavujte průvanu. Na zálivku nezapomínejte, ale její frekvenci snižte. Pokud jste zalévali dešťovou vodou, čiňte tak dále. Vodu z kohoutku nechte vždy odstát. Po úplném odkvětu seřízněte stonek na přibližně deseticentimetrový pahýl nad substrátem. Pokud opadaly i všechny listy, nelekejte se, znovu obrazí. 

Přesazování vánoční hvězdy

Přibližně v dubnu nebo v květnu rostlinu přesaďte do většího květináče s čerstvým substrátem, nejlépe do rašeliny. S tímto obdobím se však také začíná s hnojením. Jednou za 14 dní či za měsíc hvězdě dopřejte hnojivo, a to až do září. Zvyšte také frekvenci zálivky a snažte se o to, aby byl substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený. Květináč postavte na teplejší místo, kde bude teplota kolem 22 °C. 

Vánoční hvězda

Hvězdu můžete také letnit, je ale potřeba s umístěním ven vyčkat, a to až do konce května. Na venkovní prostředí ji nezapomeňte zvykat postupně. Ideální umístění bude tam, kde je rozptýlené světlo a chladnější prostředí. Například na zahradě pod listnatým stromem, na balkoně pod závěsnými rostlinami či tam, kde na ni nebudou dosahovat přímé sluneční paprsky. 

Aby vánoční hvězda opět vykvetla

V září přeneste rostlinu zpět do domu. Přibližně od poloviny října ji zatemňujte, a to alespoň na dvanáct hodin denně. Díky zatemňování podpoříte rašení nových listů, ale také květů. Jak zatemňovat a pokračovat v péči o vánoční hvězdu, jsme pro vás připravili v minulém článku.     

 

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama