Jak docílit toho, aby se na vodovodních bateriích neusazoval vodní kámen: A jak ho odstranit

autor Nikola Klementová publikováno 04.01.2024 07:25
Vodovodní baterie

Máte vodovodní baterii zanesenou vodním kamenem natolik, že s ní nejde ani otáčet? V tom případě je potřeba rychle zasáhnout. Jak přesně?

Pokud baterie pravidelně nečistíme a máme tvrdou vodu, bohužel se kolem nich za určitý čas začne objevovat nevzhledný vápenatý nános. V takovém případě nejde pouze o nevzhlednost, ale také o to, že vodní kámen snižuje funkci těchto často používaných spotřebičů. Jak tedy vyčistit již vzniklý vodní kámen? A jak docílit toho, aby se na bateriích neobjevoval? Nebo alespoň ne v takovém množství?

Prevence proti vodnímu kameni

Rozpouštěním vápenatých a hořečnatých solí ve vodě vzniká vodní kámen. Nepříjemnost, která si většinou žádá okamžité řešení. K tomuto rozpouštění dochází především při měnících se teplotách vody. Vodní kámen se projeví jako drsná, ale také klidně jemná vápenatá vrstva, která je zbarvena do bíla, žluta až do hnědé barvy. 

Vodovodní baterie

Pokud máte tvrdou vodu, pomůže nejen změkčovač vody, do kterého se přisypává regenerační sůl, ale také pomůže jednoduché otírání vodovodních baterií do sucha. Jednoduše tak, aby na nich nezůstávaly kapky vody. Pokud máte například děti a víte, že je tento krok nereálný, pravidelně baterie čistěte. Stačí na ně jednou týdně našplíchat ocet smíchaný s vodou a kyselinou citronovou. Tekutinu nechte působit, a následně ji otřete vlhkým a jemným hadříkem. 

Jak vyčistit vodovodní baterie

Jak už jsme zmínili, ocet a kyselina citronová jsou nejlepšími pomocníky proti vodnímu kameni. Odstraní i silnější usazeniny, a to jak z baterií, tak i z rychlovarné konvice. Do konvice nalijte vodu, ocet a lžíci kyseliny. Vodu nechte uvařit a vylijte do dřezu, hotovo. Co se týká baterie, navlhčete ji, posypte kyselinou citronovou, a to důkladně, a našplíchejte na ní ocet. Nechte působit a kartáčkem dočistěte. Při velmi silném zanesení je vhodné nanést stejným způsobem kyselinu citronovou a hadřík namočit do octa, mírně vyždímat a obalit s ním baterii, a to alespoň na tři hodiny.    

Jak zabránit ulpívání vodního kamene

Níže zmíněný způsob bude ideální pro vodovodní baterie. Co se týká spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice, po každém použití je nechte řádně vyschnout. Na baterie bez vodního kamene jednoduše vyzrajete pomocí vazelíny. Stačí lékařská vazelína. Jednoduše ji po vyčištění naneste na baterie, vezměte si jemný hadřík nebo papírovou utěrku a vazelínu na bateriích vyleštěte. Vazelína zajistí odpuzování vody a tím pádem se vám na bateriích nebude usazovat vodní kámen

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

zavřít reklamu
×
Reklama