Neděláte tyto chyby při pěstování zamiokulkasu? Mohou ho zničit

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.04.2023 10:25
zamiokulkas

Kulkas zamiolistý patří v poslední době mezi velmi oblíbené interiérové rostliny. Není se čemu divit, je totiž poměrně nenáročný na péči a velmi krásný. Někdy se stane, že se mu nedaří, listy žloutnou a rostlina neroste. Proto je potřeba vědět, jakým chybám se vyhnout.

Půvabný zamiokulkas patří mezi exotické rostliny původem z východní Afriky, kde roste především v tropických lesích. Jedná se o sukulent s podzemními oddenky, ze kterých vyrůstají pevné stvoly s pevnými a jasně zelenými listy. Při správné péči se také můžete dočkat květu, který se objevuje v blízkosti povrchu zeminy. Péče o zamiokulkas není náročná, ale občas se chybička vloudit může, proto je důležité vědět, na jaké kroky při péči dávat pozor.   

Nesprávné umístění

Pokud zamiokulkas umístíte na přímé světlo, můžete mu spálit listy, což vám dá jasně najevo hnědnutím. Nedaří se mu však ani tam, kde je tma. V takovém případě se začne vytahovat za světlem a stvoly se začnou ztenčovat. Kde se mu bude dařit nejvíce, je rozptýlené světlo. Chodba s oknem může být tedy ideálním místem. Určitě jej nikdy neumísťujte k topení, kde je suchý vzduch.

Přehnaná zálivka

Jelikož je zamiokulkas polosukulent, není vhodné ho přelívat. Stejně tak není vhodné, abyste nechávali substrát dlouhodobě vyschnout. Ideální bude, když ho budete zalévat tak akorát. To znamená jednou týdně. Jakmile bude substrát na povrchu proschlý, dopřejte rostlině zálivku. V zimním období bude potřeba zálivku snížit na minimum a zalévat jej tak jednou za 14 dnů, a to mírně. Opak je tomu dva týdny před vánočními svátky. Tehdy jej zalévejte jako v letním období, dokonce zamiokulkas také přihnojte, protože vyrůstají nové výhonky. Jakmile výhonky trochu povyrostou a rozvinou se, zálivku opět omezte.

Přehnaná zálivka způsobuje žloutnutí listů u zamiokulkasu! 

Zamiokulkas

Zamiokulkasu nedodáváte živiny

Přes zimní období jej vůbec nepřihnojujeme (mimo vánočních svátků). Opakem je tomu sezona, kdy je nutno zamiokulkas hnojit, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Hnojivo můžete koupit v zahradnictví a naředit jej s vodou nebo můžete použít domácí hnojiva, například hnojivo z piva, to má zamiokulkas rád. 

Rostlinu nepřesazujete

Zamiokulkas potřebuje jednou za dva roky přesadit do většího květináče. Stačí zvolit cca o pět centimetrů větší nádobu či květináč. Samozřejmostí budou odtokové otvory a drenážní vrstva, například z keramzitu. Substrát stačí použít obyčejný pro pokojové rostliny. Pokud rostlinu chcete potěšit, můžete přimíchat trochu rašeliny a písku. 

Proč zamiokulkasu černají stonky: Důvodem bývá průvan nebo velmi nízké teploty. 

Mohlo by Vás zajímat

Petřínská rozhledna
publikováno 11. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Pražské kopce: Na Vyšehradě se líbilo vládcům, na Petříně milencům

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

zavřít reklamu
×
Reklama