Proč by měl být zamiokulkas součástí každé domácnosti? Jak ho pěstovat a podpořit v růstu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.01.2024 07:10
Zamiokulkas

Zamiokulkas patří k pokojovým rostlinám, které si v posledních letech získaly velkou oblibu. Proč bychom jej měli mít doma? A jak o něj pečovat, abychom ho podpořili v růstu?

Říká se, že zamiokulkas je ideální rostlinou pro zaneprázdněné lidi a začínající pěstitele. Zřejmě tomu tak opravdu bude, ale i on potřebuje určitou péči, díky které vás odmění svými účinky, ale i krásou. Jak přesně o zamiokulas pečovat, aby se mu dařilo, neopadávaly mu listy a nežloutl? A proč bychom ho vlastně měli mít v domácnosti? 

Jak pěstovat zamiokulkas

O zamiokulkasu již bylo napsáno mnoho. Proto jsme pro vás připravili ty nejdůležitější pěstitelské kroky, které zajistí zdravou a prospívající rostlinu. Co se týká umístění, postavte ho na místo, kde bude mít rozptýlené světlo. Přímé sluneční paprsky ho mohou spálit a nedostatek světla způsobí tenčení a vytahování šlahounů. 

Zamiokulkas

Zálivku mu dopřejte jednou týdně do podmisky, a to tak, abyste substrát udrželi mírně vlhký, ale ne přemokřený. Na podzim je potřeba zálivku omezit a krátce před Vánocemi opět frekvenci zálivky zvýšit. V této době totiž dorůstají nové výhonky. Také mu poskytněte hnojivo. Jakmile uvidíte, že se výhonky plně rozvinuly, zálivku až do jarního období omezte, hnojivo taktéž. Nezapomínejte ho jednou za dva roky přesadit do většího květináče, ale ne do příliš velkého. Bohatě stačí o pět cm větší. Důležitá je i drenážní vrstva.

2 způsoby množení zamiokulkasu

Existují dva způsoby, díky kterým si zamiokulkas namnožíte. Stačí vám k tomu jeden uštípnutý list, kousek aloe vera a substrát. Konec listu zapíchněte do odkrojeného kolečka aloe a společně je zasaďte do vhodného substrátu. List tak rychleji a lépe zakoření. Květináč s listem držte v teple a substrát pravidelně roste, aby nevysychal. 

Druhý způsob můžete využít při přesazování. Rostlinu jednoduše rozdělíte a přesadíte do dvou květináčů. Nemusíte se bát, i když několik kořínků poškodíte. Tento krok kulkas snáší velice dobře. Od jara ho pak přihnojujte jednou za čtrnáct dní. Velice zásadní je tedy pravidelné přesazení, proto na něj nezapomínejte. Substrát volte pro pokojové rostliny. 

Listy zamiokulkasu

Co udělat pro zamiokulkas, aby prospíval

Jelikož má zamiokulkas rád vlhčí prostředí, nikdy ho neumísťujte ke zdroji tepla. Čím ho potěšíte, tak je pravidelné rosení. K rostlině lze také umístit misku s vodou pro vyšší vzdušnou vlhkost. Mimo vlhkosti má také rád, když se jeho listy pravidelně zbavují prachu. Proto, a to pravidelně, rostlinu utírejte jemným hadříkem. Použít však můžete i alicinovou zeleninu, o které jsme psali nedávno. 

Proč mít zamiokulkas doma

Věděli jste, že má zamiokulkas magickou sílu? Podle starého učení Feng-šuej se jedná o výjimečnou rostlinku, která do domu přitahuje štěstí a pozitivní energii. V Malajsii se lidé rostlinou obdarovávají, aby byla opravdu v každé domácnosti. Věří, že jim přinese nejen štěstí, ale také bohatství a sílu. Ať je to jakkoli, ať už této síle věříme, nebo ne, jedno zůstává neměnné. A to je, že jeho vzhled je tak příjemný a krásný, že zvládne zvýraznit jakýkoli interiér. 

Mohlo by Vás zajímat

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

České Švýcarsko
publikováno 29. 2. 2024 autor Petr Dostál

V Českém Švýcarsku bude v letošní sezóně zpřístupněno až 150 kilometrů tras

Šalotka
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

zavřít reklamu
×
Reklama