Lednový řez ibišku je ideální pro bohaté kvetení. Jak ho správně prořezat?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.01.2024 08:00
Ibišek

Ibišky patří mezi rostliny, které se pyšní velké oblibě. Již za dob našich babiček zdobily zahrady, ale také domácnosti. Aby vám však bohatě kvetl, bude zásadní ibišek prostříhat. Jak přesně postupovat?

Ibišek je překrásná rostlina zdobná i bez květů. Pokud však vykvete, je ještě krásnější a velké a pestře zbarvené květy nás vždy náramně potěší. Abychom se však půvabných květů dočkali, bude potřeba o ibišek nejen správně pečovat, ale také mu poskytnout tolik důležitý řez neboli prostříhání. Jak tento krok správně učinit, aby nás rostlina potěšila záplavou něžných kvítků?

Kde ibišek pěstovat

Každý pěstitel ibišku dobře ví, že rostlinu je potřeba pěstovat na slunném místě. Pokud tomu bude naopak, větvičky budou dlouhé, velice tenké, vytáhlé za sluncem a olistění bude řídké. A květy? Těch se jen tak nedočkáte. Ideálně ho umístěte k oknu, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Vzrostlejší rostlinu umístěte například na podstavec či stolek, aby byl přibližně v úrovni s oknem. Obecně lze říci, že jej můžete umístit na jižní stranu. V zimě však dávejte pozor na průvan, i ten nesnese. V létě preferuje letnění, ale jakmile teploty začnou klesat k deseti stupňům, je nejvyšší čas rostlinu umístit domů. 

Ibišek

Jak ibišek zalévat a hnojit

Sami musíte odhadnout, a to podle teploty v domácnosti, kolik zálivky ibišek potřebuje. Obecně lze říci, že vyžaduje rovnoměrnou zálivku – přibližně jednou za tři dny. Substrát by měl být lehce vlhký, nikoli mokrý či suchý. Pokud ho přelijete, listy opadají a kořínky mohou začít zahnívat. Pokud má ibišek suchý substrát, reaguje svěšením stonků. Co se týká zálivky, nezalévejte ibišek studenou vodou z kohoutku. Použijte nejlépe dešťovou nebo odstátou, kterou ohřejete přibližně na 30 °C. Hnojivo podávejte speciální pro ibišky, a to od jara do konce léta v týdenních intervalech. 

Řez ibišku

Řez je vhodné provádět od začátku ledna do začátku února. Obecně lze však říci, že pokud se na ibišku nachází příliš dlouhé šlahouny, lze je odstřihnout kdykoli během roku. V této době můžete řez učinit radikálněji. To znamená, že větvičky seříznete až o polovinu jejich délky. Díky tomuto kroku se vám odmění rozvětvením, mladými výhony a půvabnými květy. 

 

Mohlo by Vás zajímat

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

zavřít reklamu
×
Reklama