Žloutnutí listů difenbachie: Proč se objevuje a jak tomu zabránit, aby rostlina nezahynula

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.01.2024 08:20
Dieffenbachia

Co se děje s difenbachií, pokud jí žloutnou listy, i když o ni pečujete, jak jen můžete? Zjistěte veškeré potřebné informace a zasáhněte včas, ať rostlina nezahyne.

Exoticky působící difenbachie je nádherná, ale bohužel není vhodná do každé domácnosti, neboť je jedovatá. Pokud máte malé děti či domácí mazlíčky, buďte s umístěním rostliny velmi opatrní. Doporučujeme ji umístit tak, aby nebyla na dosah. I přes její jedovatost se pyšní velké popularitě a je v domácnostech hojně pěstována již řadu let. Proč ale difenbachii žloutnou listy? A jak tomu zabránit?

Pěstování difennbachie

Jak už jsme zmínili, tato rostlina je jedovatá, proto byste měli být velmi opatrní. Po pozření sice otrava hrozí, ale její chuť způsobuje v ústech velké pálení. A proto si myslíme, že ji jen tak někdo pozřít nedokáže. Pravdou však je, že stačí pouhé olizování, například dítětem, kterému rostlina může způsobit zažívací potíže nebo otoky. Zpět ale k pěstování. To v našich domácích podmínkách není tolik problematické.

Dieffenbachia

Určitě je potřeba difenbachii postavit tam, kde bude mít mnoho rozptýleného světla. Přímé slunce by její listy mohlo spálit. Nesnese také průvan a v letním období preferuje teploty kolem 30 °C. Naopak v zimě 18 až 20 °C. 

Zálivka a hnojení difenbachie

Co se týká zálivky, tu preferuje častější. Substrát udržujte stále mírně vlhký, ale pozor na přemokření! Dlouhodobé přemokření vede k zahnívání kořenového systému, žloutnutí listů, a následnému úhynu rostliny. Od jara do léta zalévejte intenzivněji. Přes zimní období frekvenci zálivky snižte. Voda by měla být nejlépe měkká a odstátá nebo dešťová, ta jí svědčí nejvíce. 

Zapomínat bychom neměli ani na pravidelné rosení listů, neboť rostlina preferuje vysokou vzdušnou vlhkost (70 až 80 %). Hnojení provádějte od jara do podzimu jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě hnojit nemusíte. Vhodné je také každý druhý rok rostlinu přesadit do substrátu z listovky, drnovky, písku a rašeliny.  

Proč listy difenbachie žloutnou

Žloutnutí listů je většinou způsobeno různými faktory, proto bude potřeba odhalit ten váš. Jedním z důvodů, proč se tento jev objevuje je, že difenbachii přeléváte. Především pak nyní v zimě, kdy na zálivku není tolik náročná. Pokud je žloutnutí obsáhlé, budete muset rostlinu přesadit. Dalším důvodem je nedostatek světla, ale bohužel i přímé sluneční působení. Dejte jí dál od okna, a to tak, aby difenbachie měla rozptýlené světlo. Bohužel i nedostatek živin se může projevit žloutnutím listů – a zároveň i přehnojení. Držte se tedy doporučeným dávkováním na obale výrobku.

Mohlo by Vás zajímat

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama