Proč by kalátea neměla chybět v domácnosti? A jak ji správně pěstovat, aby její listy nehnědly

autor Petra Seibertová publikováno 07.01.2024 08:00
Kalátea

Kalátea je velmi jednoduchá a krásná rostlina, která pochází z tropických lesů a každé domácnosti dodá exkluzivní dojem. A nejen to. Funguje jako čistička vzduchu a v případě, že máte doma velmi suchý vzduch, podpoří zvlhčení prostředí.

Kalátea má velmi originální vzorování na listech, díky kterému je opravdu oblíbená a velmi dekorativní pokojová rostlina. Zajímavé je, že si kalátea každou noc své listy složí a ráno je zase rozvine. Tato originální rostlina miluje stín, jelikož je zvyklá na šero tropických lesů. Umístěte ji tam, kde není průvan.

Jak pěstovat kaláteu, aby byla stále krásná?

Rostlinu pěstujte ve vlhkém a teplém prostředí. Pokud budete udržovat pokojovou teplotu mezi 18-25 °C, bude vám nesmírně vděčná a bude vám růst jedna radost. Pokud se rozhodnete kaláteu pěstovat v koupelně nebo v kuchyni, bude to správný krok. Pozor ale na výpary z plynového sporáku, to by se jí nemuselo zamlouvat.

Nevystavujte kaláteu přímému slunečnímu záření. Vyhněte se především západnímu oknu vašeho bytu či domu. Neumisťujte ji ani na příliš tmavá místa, protože by se její listy nezbarvily do příjemných barev a byly by příliš tmavé. Půdu, ve které ji pěstujete, udržujte stále vlhkou, aby se nevysušila, jelikož je na to rostlina opravdu citlivá. Také ji pravidelně roste vodou z rozprašovače. Od března do srpna můžete rostlinu mírně hnojit.

Kalátea

Vyberete si z 300 druhů kaláteí. Jejich dekorativní listy nabízejí velkou spoustu vzorů a barev, jako jsou například stříbřité, zelené, ale také růžové nebo fialové. Pokud budete chtít kaláteu pěstovat mezi jinými rostlinami, skvěle se jí povede mezi fíkusy, dracénami, filodendrony a kapradinami.

Oživte svůj prostor

Milovníci květin se často rozhodnou pro druh Calathea zebrina, protože má na listech světle zelenou kresbu a je velmi dekorativní. Krásná je také Calathea Angela, která má na listech bílé okraje a Calathea sylvia má zase světlý střed a zelený okraj listů. Od května do srpna vás rostlina potěší svými květy, které mají velmi zajímavé uspořádání. Květy rostou na stoncích nebo v blízkosti listů a hrají všemi barvami. Těšit se můžete na bílé, oranžové či fialové květy nebo dokonce na kombinaci barev. A víte, proč by v domácnosti neměla chybět? Především pak v ložnici? Neboť má skvělé čistící schopnosti. Dokáže z ovzduší odstranit toxiny a dokonale zvlhčí vzduch.  

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

zavřít reklamu
×
Reklama