Správné umístění je pro fíkus zásadní, aby se mu dařilo. Neničte ho, ať vás potěší bujným olistěním

autor Nikola Klementová publikováno 08.01.2024 06:50
Fíkus benjamin

Fíkus bezpochyby patří mezi velice oblíbené pokojové rostliny, které se pěstují již po generace. Víte ale, kam ho umístit, aby neshazoval listy?

I když fíkus není nikterak náročný, některé pěstitelské chyby jej mohou donutit k tomu, aby shodil své zdobné listy. Což je jistě škoda, neboť právě jeho drobné olistění na tenkých větvičkách, dokáže potěšit každého pěstitele. Aby tomu tak opravdu bylo, je důležité ho nejen správně zalévat a přihnojovat, ale také benjamínek správně umístit.

Fíkus benjamín

Benjamínek – tak říkáme fíkusu nejčastěji. Možná jej také znáte pod názvem fíkus drobnolistý, neboť zdobí domácnost barevnými či zelenými drobnými listy. Určitě však jde o nenáročnou rostlinu, kterou zvládne pěstovat každý. Často se také pěstuje jako bonsai. Je však ale důležité dbát na to, abyste ho nevystavovali průvanu, ale také, abyste ho nenechávali proschnout a nepřelévali ho. 

Ficus benjamina

Jak pěstovat fíkus

Rostlina vyžaduje dostatek světla. Určitě ne přímého slunce, ale mnoho rozptýleného světla. Myslet byste měli na to, že fíkus s barevnými listy vyžaduje více světla než ten, který má listy zelené. Dále si dávejte pozor na již zmíněný průvan při větrání, tento krok je velice důležitý. Co se týká teploty, běžná pokojová 20 až 25 °C mu vyhovuje. Určitě by neměla být nižší než 15 °C. Pokud jej přenesete z teplé místnosti do studené, utrpí teplotní šok a shodí listy. Často také hyne.  

Zálivka a hnojení

Vlhkost v místnosti by měla dosahovat 40 %. Kdyby byla nižší, bude potřeba rostlinu rosit. Co se týká zalévání, mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát mírně proschnout, a to pouze z horní části. Pro správné prospívání volte hnojivo pro pokojové rostliny, které mu dopřejte celoročně. Pokud chcete, aby kmen benjamínu zesílil, dopřejte mu hnojivo bohaté na dusík.  

Kam fíkus umístit

Umístění fíkusu je tedy zásadní, ale nic neproveditelného. Stačí dodržet následující. Nikdy ho neumísťujte tam, kde je průvan. Správné větrání má být prováděno do průvanu, proto ho umístěte dál od okna i dveří. Pozor si dávejte, aby na něj dosahovalo dostatek světla. Pokud ho nebude mít, začnou mu opadávat listy. Naproti oknu, ale dál ode dveří, bude umístění nejlepší. Pozor si dávejte na stínění většími rostlinami či skříní.  

Mohlo by Vás zajímat

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Orchidej
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co nyní udělat s orchidejí, aby nás potěšila bujnou záplavou květů a zdravými listy

zavřít reklamu
×
Reklama