Jak množit aloe vera, abyste měli dostatek listů na teplé období, kdy jsou potřeba nejvíce

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.01.2024 06:50
Aloe vera

Aloe vera patří k oblíbeným a nenáročným rostlinám, které lze jednoduše pěstovat. Abyste však měli dostatek listů, můžete si rostlinu jednoduše namnožit. Jak postupovat?

Sukulentní rostlina zvaná aloe se nepěstuje pouze pro její vzhled, ale také pro její účinky. V zimě z ní můžeme připravit regenerační krém, v létě ji zase využijeme po opalování nebo na štípance od hmyzu. Jak ji ale namnožit, aby jí bylo opravdu dostatek na určité zdravotní nepříjemnosti, neduhy, ale i pro krásu? A na co ji lze dále využít?

Jak aloe vera využít

Než však začneme, rádi bychom upozornili na žlutozelenou mízu zvanou aloin, která se nachází pod listem. Je tedy velice důležité, abyste při odebírání gelu neškrábali i list. Tak se hořké míze, která způsobuje nevolnosti a průjem, jednoduše vyhnete. Nyní se však zaměříme na střed listu neboli blahodárný gel aloe. Je dokonalou zásobárnou vitamínu A, B a C. Co se týká minerálních látek, najdeme v něm hořčík, vápník, sodík, draslík a další. 

Aloe vera

Aloe má úžasné hydratační vlastnosti. Stačí gel z listů odříznout, smíchat jej s lanolinem a užívat si účinků. Tento krém lze také využít na strie. Pokud jej nechcete míchat, využijte ho samostatně, a to pro omlazující účinky. Stačí gel nanést na obličej či na tělo. Má lehce tónovací účinky a zmírňuje nevzhledné tmavé váčky pod očima. Mimo jiné je vhodný také po bodnutí hmyzem, po holení, na akné, ekzém, po opalování jako účinná regenerace s chladivými účinky. 

Jak množit aloe vera

Aloe vera můžeme množit dvěma způsoby. Nejjednodušší je množení pomocí odnoží. Pokud máte již starší rostlinku, rostlina jich vytváří tolik, že dokáže zaplnit celý květináč. V takovém případě rostlinu vytáhněte, rozdělte na několik rostlinek a zasaďte do nových květináčů s dokonale propustným substrátem. Dále aloe můžeme množit pomocí listů. Stačí odříznout list nad substrátem, nechat jej dva až pět dní zaschnout a zasadit do substrátu.  

Substrát pro aloe vera

I zde máte různé  možnosti. Zvolit můžete hlinitopísčitý substrát určený přímo pro sukulenty. V druhém případě si jej můžete namíchat doma. A to ze zahradnického substrátu, kompostu a písku ve stejných dílech. Nezapomínejte ani na drenážní vrstvu, neboť aloe nesnese přemokření, začaly by jí zahnívat kořínky. Jak pěstovat aloe jsme pro vás připravili v minulém článku. 

Mohlo by Vás zajímat

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

zavřít reklamu
×
Reklama