Zdobná a sukulentní rostlina, která není náročná na péči, dokáže zatočit s virózou a jinými neduhy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.01.2024 07:20
Naduť

Rostlinná říše nabízí mnoho rostlin, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. O jakou pokojovou rostlinu se jedná? A jaké má účinky na zdraví?

Sukulentní rostliny jsou obecně velmi hezké. Zdobí interiéry neobvyklým, ale přitom krásným vzhledem. Většinou jsou nenáročné na péči, takže se stávají ideálními společníky pro zaneprázdněné lidi. Nebo pro ty, kteří cestují a nemají čas starat se o rostliny. Navíc, pokud se ke krásnému vzhledu přidá všestranné využití, je spokojenost dvojnásobná. O jaké rostlině je zmínka? Jaké má účinky a jak ji pěstovat? 

Rostlina na mnoho zdravotních neduhů

Zmínka je tedy o naduti madagaskarské, které se často přezdívá pokojový ženšen či ďáblova páteř. Jak už sám název rostliny napovídá, naduť pochází z Madagaskaru a spadá pod známé rostliny kalanchoe. Jedná se tedy o sukulent, který roste vzpřímeně a má masité, zubaté listy, na jejichž okrajích vyrůstají takzvané viviparie neboli drobná poupátka z listů, která zajistí nádherný zdobný efekt. Považuje se také za léčivou bylinu, která má pozitivní vliv na mnoho zdravotních neduhů. 

Naduť

Pěstování nadutě

Krásná sukulentní naduť dorůstá až do výšky 100 centimetrů. Nejlépe se jí daří v substrátu pro sukulenty a s dobrou drenážní vrstvou. Neboť se jedná o sukulent, který nesnese přemokření. Zálivku do misky jí dopřáváme jednou za 10 dní, a to odstátou nebo dešťovou vodou, která má pokojovou teplotu. Také preferuje rozptýlené světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Co se týká teplot, bude vám vděčná klidně i za 30 °C, ale pokojová teplota bude dostačující. Čím vyšší teplota v pokoji bude, tím častější by zálivka měla být, a to například jednou týdně.

Stříhání a rozmnožování nadutě

Jak už jsme zmínili, rostlina může dorůst až do výšky jednoho metru. Běžně však dorůstá do 40 až 60 cm. Pro její rozvětvení je vhodné, když jí zastříhnete vrcholek. Viviparie, o kterých jsme se zmiňovali výše, vyrůstají na okrajích listů a pokud upadnou do substrátu, vyroste z nich nová rostlinka. Jakmile zesílí, můžeme je dělením přesadit. 

Účinky nadutě

Šťáva z listů by se pro vnitřní užívání měla ředit. Díky jejím antiseptickým a dezinfekčním účinkům ji využijeme pro dezinfekci ran, aftů, ale také s ní můžeme ošetřit popáleniny a zastavovat krvácení. Dokonale poslouží jako podpůrná léčba při revmatismu. Zmírňuje kašel, virózy, podporuje léčbu nehojících se ran, bércových vředů a dalších.

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama