Jak zachránit dracénu, které žloutnou, hnědnou a opadávají listy?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.01.2024 07:10
Dracéna

Tato oblíbená pokojová rostlina je sice známá svou nenáročností, ale i ji občas něco trápí. Co dělat v případě, že dracéně žloutnou, hnědnou nebo opadávají listy?

Jedná se o prvotřídní čističku vzduchu, ale také o krásnou rostlinu, která nechybí skoro v žádné domácnosti. Na pěstování není složitá, ale několik podmínek vyžaduje. Pokud jí je zajistíte, vyhnete se zmíněnému žloutnutí, hnědnutí či opadávání listů. Pokud se však tyto potíže objevily i u vaší dracény, začněte je řešit téměř okamžitě. 

Hnědnutí listů u dracény

Pokud jste si u vaší dracény všimli, že jí začaly hnědnou listy, především pak její špičky, potíže byste měli hledat v zálivce. Většinou jí neposkytujeme tolik vláhy, kolik by potřebovala. Zimní období je pro hnědnutí listů typické. O to více, pokud ji máte umístěnou u zdroje tepla. Dracénu zalévejte jednou až dvakrát týdně, taková frekvenci rostlině vyhovuje. 

Dracéna listy

Mezi jednotlivými zálivkami nechte povrch substrátu mírně proschnout. V případě suchého vzduchu rostlinu dvakrát týdně roste odstátou vodou. Dalším zjevným problémem mohou být hnědé skvrny kdekoli na listech. V takovém případě se jedná o spálení od slunce, proto je lepší, když ji posunete dál od okna. 

Žloutnutí listů

Žloutnutí listů u dracény má více důvodů. Proto bude potřeba zjistit ten správný. Pokud jste si všimli žloutnutí u spodních listů, které postupně hnědnou, zasychají a opadávají, jedná se o přirozený proces. Dracéna tak obměňuje své staré olistění za nové. Další příčinou může být také průvan. Především pak v zimě, kdy jim ledový vánek opravdu nesvědčí. Rostlinu je vhodné umístit dál od okna, ale i od dveří. Zálivka je také častým viníkem. Pokud dracénu budete přelévat, nebude mít dostatečnou drenážní vrstvu, začnou ji uhnívat kořínky a brzy se objeví žloutnutí listů.    

Opadávání listů u dracény

Opadávání listů může souviset s jejich přirozenou obměnou. Ovšem opad může probíhat také tehdy, pokud rostlinu vystavíte chladu, ale také suchému ovzduší a teplu. Mnohdy se tak děje i u nedostatečné zálivky. Obecně lze tedy říci, že se dracénu vyplatí pěstovat na východní nebo severní straně, a to dále od průvanu a zdroje tepla. Co se týká teploty, vyhovuje jí 15 až 25 °C. Pokud máte v pokoji tepleji, nezapomínejte na pravidelné rosení.

Mohlo by Vás zajímat

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

zavřít reklamu
×
Reklama