Kam umístit lopatkovec? Tento krok je důležitý, aby bohatě kvetl a nehnědly mu listy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.01.2024 06:50
Lopatkovec

Lopatkovec je překrásná rostlina zdobná svými listy, ale i květy. Aby se mu dařilo co nejlépe a vypadal skvostně, musíte ho umístit na správné místo. Kam přesně?

Lopatkovec neboli toulcovka patří k velice oblíbeným rostlinám. A to díky jeho vzhledu, ale také schopnostem, kterými oplývá. Dle NASA byl lopatkovec schválen jako rostlina, která zkvalitňuje vnitřní ovzduší. Dokáže eliminovat toxiny, ale také plísně, které pohltí svými listy, poté je cirkulují až ke kořenům a tam jsou spotřebovány jako potrava. Kam tedy tento rostlinný poklad umístit, aby měl co nejlepší účinky a dařilo se mu? 

Lopatkovec neboli toulcovka  

Překrásná rostlina s dokonalými účinky by neměla chybět v žádné domácnosti. Má půvabné lopatkové květy nejčastěji v bílé barvě a vejčité zelené listy, které ozvláštní jakýkoli interiér. Navíc se považuje za rostlinu, která není nikterak náročná na péči. Pochází z Jižní a Střední Ameriky, kde roste v tropických pralesích. A právě díky jeho rodnému místu má rád vlhké prostředí. Navíc, věděli jste, že ho lze pěstovat i hydroponicky? Ať už jej plánujete pěstovat v substrátu nebo ve vodě, jedno je jasné, a to je, že je dokonalou čističkou vzduchu, která eliminuje nejen plísně, ale i benzen, xylen, amoniak a mnoho dalších. 

Lopatkovec

Kam lopatkovec umístit

Koupili jste si lopatkovec do ložnice nebo do obývacího pokoje? Jenže jste ho umístili na parapet a jeho listy začaly hnědnout? Nebo jste jej dali pod okno? Aby měl lopatkovec krásně vzpřímené a jasně zelené listy a bujně kvetl, bude důležité, aby na něj nedosahovaly sluneční paprsky. Působení paprsků způsobuje hnědnutí, ale také černání listů. Avšak stín mu také nevyhovuje. Ideální umístění bude naproti oknu, dál od průvanu, a to tam, kde bude dostatek rozptýleného světla, ale i tepla. Pokojová teplota mu vyhovuje. Můžete jej také přenášet podle ročního období. Od října do března ho přeneste na severovýchodní stranu k oknu a od března do října ho umístěte na jihozápadní stranu. 

Jak lopatkovec zalévat

Pokud lopatkovec párkrát zapomenete zalít, odpustí vám. Pokud ale bude mít svěšené listy, které budou hnědnout, zašli jste do extrému a rostlina je úplně vyprahlá. V létě rostlinu zalévejte dvakrát až třikrát do týdne a v zimě pouze jednou. Určitě nezapomínejte na vyšší vlhkost ovzduší nebo na pravidelné rosení rostliny. Na zálivku, ale také na rosení vždy použijte dešťovou nebo odstátou vodu. Pozor si dávejte na přelévání, to opravdu nesnese.  

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama