Co dělat s utěrkami, aby lépe sály? A jak o ně pečovat, aby byly krásné dlouhé roky?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 12.01.2024 07:20
Utěrky

Kuchyňské utěrky jsou nezbytnou výbavou každé domácnosti. Když potřebujeme vyřešit nějaký karambol v kuchyni, vždy přivítáme, když utěrky sají a jsou funkční. Jak na to?

Toho, abychom měli krásné a savé utěrky po dlouhý čas, bohužel nedocílíme jen tak. Existuje několik kroků, jak se k dobře vypadajícím utěrkám můžeme dopracovat a nemusíme je prát tak, aby byly úplně zašlé. Dokonce i naše babičky měly pár jednoduchých rad a tipů, jak toho docílit. Pojďme se na to podívat.

Látkové utěrky

Kuchyňské utěrky dostávají v kuchyni opravdu zabrat. Nádobí, mokré ruce a občas jimi uchopíte třeba horký hrnec. Nehledě na to, že do nich někdy rychle setřete rozlité tekutiny. Pokud je to možné, raději tyto skvrny utírejte papírovými utěrkami, které vyhodíte. Na látkových utěrkách si tak můžete nechtěně vytvořit nežádoucí fleky. Občas to ale jinak nejde a chytnete to, co je zrovna po ruce.

Jak zajistit, aby utěrky dobře sály?

Jednoduše nepoužívejte při praní aviváž, která savost značně zkomplikuje. Pokud chcete vaše utěrky osvěžit, perte je v octu, který je krásně načechrá. Vyhýbejte se také tomu, že byste je prali s jiným prádlem. Jsou plné bakterií a zbytečně byste si své prádlo kontaminovali. Barevné utěrky perte na 40-60 °C, záleží na jejich znečištění a na pokynech výrobce. Bílé zase můžete prát až na 90 °C.

Utěrky

Jak správně pečovat o utěrky?

Mějte své utěrky v suchu. Pokud se vám je podaří namočit, nechte je řádně vyschnout. Pokud byste tak neučinili, budou se v nich množit bakterie a plísně a časem je budete muset vyhodit. V žádném případě nenechávejte zmuchlané utěrky v koši na prádlo. Zkuste je nechat vyschnout a co nejdříve je vyperte. Pokud jsou špinavé, před praním je odmočte. Ještě lepším krokem bude, když je odmočíte ihned po tom, co jste je zašpinili. Do lavoru si připravte roztok z vody a jedlé sody a utěrky do nich ponořte. Nechte působit asi hodinu a následně vyperte. 

Místo sody můžete použít prací prášek, jádrové mýdlo nebo také odstraňovač skvrn. Záleží, co máte zrovna po ruce. Měnit bychom je měli alespoň jednou za týden. Pokud jsou zašpiněné, bude potřeba je vyměnit za 2-3 dny. Mějte po ruce alespoň tři utěrky. A to na nádobí, pohotovostní utěrku na karamboly a na utření rukou. V tomto případě můžete zvolit i malý ručník.

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

zavřít reklamu
×
Reklama