Leden je ideální čas pro množení vánočního kaktusu. Jak správně postupovat?

autor Nikola Klementová publikováno 14.01.2024 08:20
vánoční kaktus

Vánoční kaktus patří mezi klasiku, která svými květy zdobí nejednu domácnost, a to především o Vánocích. Jak kaktus namnožit, abychom se mohli těšit z více krásných rostlin?

Kaktusy nepatří mezi náročné rostliny, a to i ty vánoční, které nás těší svým zvláštním olistěním a půvabnými květy. Již za dob našich babiček patřily mezi oblíbené rostliny, které s trochou péče zdobily vánoční svátky. Pokud tedy máte kaktus doma, jednoduše si ho můžete namnožit. Právě leden až březen je k tomuto kroku ideální. Jak správně postupovat?

Zásady pro množení vánočního kaktusu

Množení vánočního kaktusu rozhodně není složité. Pokud jej zvládnete pěstovat tak, aby vám vykvetl, zvládnete i množení. Ze všeho nejdříve si připravte malou sklenici s vodou, do které napustíte odstátou vodu, na hrdlo napněte folii, do které vytvoříte dírku a do ní vsadíte kus výhonu. Jakmile vyraší kořínky a začne se tvořit nový výhon, můžete se pustit do přemístění. 

Jakmile bude větvička připravená – zakořeněná, zvolte květináč, ve kterém rostlina vydrží dva až tři roky. To je vhodná doba pro přesazení u každého vánočního kaktusu, nejen u toho mladého. Substrát musí být lehký a dokonale propustný. A to z toho důvodu, že se jedná o suchomilnou rostlinu. Pokud byste jí dopřáli těžkou půdu, hrozilo by zahnívání kořínků. 

Vánoční kaktus

Jak množit vánoční kaktus

Do množení se pouštíme bezprostředně po odkvětu. Z rostliny pomocí čistého a vydezinfikovaného nože odřízněte poslední tři nebo čtyři články. Řez provádějte ve spoji, nikoli v půlce listu. Poté jej umístěte do připravené sklenice, o které jsme mluvili výše. Vyčkejte na kořínky a výhon, poté zasaďte do substrátu, který by měl být hlinito-písčitý nebo určený přímo pro vánoční kaktusy. Pozor si dávejte na zaschnutí, proto rostlinu pravidelně, ale mírně zalévejte. 

Umístění vánočního kaktusu

Rostlině se bude dařit při rozptýleném světle. Umístit jej můžete například na severní parapet či tam, kam na něj nedosahují sluneční paprsky, ale bude mít dostatek světla. Co se týká vlhkosti a teploty, ideální bude teplota 18 až 25 °C. Před kvetením, takzvaně v období vegetačního klidu, dopřejte kaktusu teploty nižší. Vlhkost preferuje mezi 50 až 60 %. Pokud je nižší, kaktus roste nebo k němu umístěte misku s vodou.

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

zavřít reklamu
×
Reklama