Stříhání fíkusu je zásadní. Bohužel mnoho pěstitelů ho provádí špatně a rostlinu ničí

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.01.2024 07:45
Fíkus

Fíkus patří mezi nenáročné rostliny, které má doma snad každý. Pokud ne, určitě si ho pořiďte. Je krásný, zdobný, ale nezapomínejte nejen na průvan, ale také na pravidelné stříhání, je totiž zásadní.

Fíkusů existuje mnoho druhů. Avšak v domácnostech se nejčastěji setkáváme s takzvaným fíkusem drobnolistým neboli benjamínkem. Má půvabné drobné zelené nebo bílozelené olistění a tenké větvičky, které nás okouzluje svou křehkostí. Jde tedy o rostlinku, která není náročná na péči. Avšak i u ní musíte dodržet několik pravidel. Například nesmíte fíkus postavit na přímé slunce či jej umístit do průvanu. Má ale rád dostatek rozptýleného světla. Myslet byste také měli na to, že zelený fíkus můžete umístit klidně i do polostínu, kdežto ten s barevnými listy vyžaduje větší množství světla. 

Nejčastější potíže u benjamínku

Mnoho pěstitelů se ptá, proč olistění fíkusu opadává. V takovém případě je většinou na vině nepřiměřená zálivka. Zalévejte ho tak akorát, aby neměl přemokřený substrát, ale zároveň, abyste ho nenechali přesychat. Často se také objevuje z důvodu přemístění, které benjamín nemá rád. A poslední nejčastější důvod opadu olistění je průvan. Snažte se jej umístit tak, aby nebyl v blízkosti okna, ale ani v blízkosti dveří. Více o opadu listů v minulém článku

Fíkus benjamín

Hnojení a zalévání fíkusu

Benjamínek vždy zalévejte odstátou nebo nejlépe dešťovou vodou. Kohoutkovou a studenou opravdu nesnese. Nezapomínejte také na živiny. Dodávejte mu je celoročně, a to s tím, že od března do srpna budete přihnojovat dle doporučení na obale výrobku. Přes zimu pak snižte dávku. Hnojivo volte přímo určené pro fíkusy. Co se týká přesazování, provádíme jej pouze v tom případě, pokud je substrát přemokřený nebo je květináč příliš malý. Většinou stačí odebrat horní vrstvu hlíny a přisypat novou.  

Jak fíkus stříhat

Stříhání fíkusu je důležité. Neboť díky němu podpoříte rozvětvení a správný růst. Určitě se nebojte jak zastřižení, tak i radikálnějšího řezu. Fíkus se brzy zotaví a opadané olistění opět vyraší. Co se týká tenkých větviček, seřízněte je pod každým třetím listem uprostřed. Získané odřezky můžete namočit do stimulátoru růstu a dát zakořenit do vody. Pokud je fíkus velmi rozrostlý či vysoký a potřebujete provést radikálnější řez do dřevnaté části, učiňte tak. Ovšem řez provádějte šikmo. Rána se tak lépe zacelí, kmínek poté vypadá přirozeněji a především lépe nezaschne. Ránu nezapomeňte zasypat černým uhlím.   

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama