Leden je ideální čas pro výsev paprik: Jak na to, abychom vypěstovali silné a zdravé sazenice

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.01.2024 07:10
Sazenice paprik

Leden se nese ve znamení výsevu paprik. Proto plánujte a vysévejte, aby byly vaše sazenice zdravé, silné a lépe odolávaly škůdcům. Jak přesně postupovat?

Pokud se těšíte na první teplé dny, ale také na sladké a voňavé papriky, začněte s výsevem v nejbližší době. Neboť právě papriky patří mezi zeleninu s dlouhou vegetační dobou. Připravili jsme pro vás několik rad, ale také kroků, jak docílit toho, aby sazenice, které budeme sázet do skleníku, byly silné a zdatné. Kdy a jak začít s výsevem?

Kdy nejlépe začít s výsevem paprik

Papriky patří k teplomilným rostlinám, které mají rády vyšší vlhkost, ale také teplotu. Proto se většinou pěstují ve sklenících, kde jim takové podmínky zajistíme snadněji. Pokud je plánujete vysadit na záhon, rozhodně počkejte až do poloviny května, kdy nebudou hrozit přízemní mrazíky. Obecně platí, že výsev paprik bychom měli zahájit v lednu, únoru a nejpozději do poloviny března.   

Příprava potřeb na výsev

Připravte si semínka, pokud je máte z minulého roku, použijte je. Pokud je budete teprve kupovat, mezi oblíbené patří SHARON F1, tedy hybridní odrůda pro pěstování ve sklenících, která vyniká vysokou plodností. Rafaelus F1 se vyznačuje vysokým výnosem a odolností vůči chorobám. Je také ideální pro pěstování venku i ve sklenících. Dále bílá paprika roční Amy, Alceo F1 a mnoho dalších. Dále si připravte zeminu pro výsev a množení, také nádobu, například box s víkem a ventilačními otvory.

Substrát

Výsev semen

Připravenou zeminu nasypejte do boxíku (stačí přibližně do 3 cm výšky), mírně ji stlačte a navlhčete. Semena následně ukládejte jedno vedle druhého, pěkně do řad, ale tak, aby semena mezi sebou měla alespoň dva centimetry mezeru. Nyní přikryjte tenkou vrstvou zeminy, navlhčete odstátou vodou pomocí rozprašovače a přiklopte víkem. Box odložte například na parapet, kde bude dostatečný přísun světla, ale také teplota kolem 26 °C, která by přes noc neměla klesnout pod 15 °C. Jakmile se objeví první háčky rostlinek, teplota by měla být ideálně kolem 23 °C. Hlídejte substrát, aby byl mírně vlhký, ale ne přemokřený. Popřípadě roste.

Pikýrování vzešlých rostlinek

Jakmile semena vyraší, nezapomínejte na dostatek světla, jižní, ale i východní okno bude vhodnou volbou. Jakmile rostlinky vytvoří první pravý list, je vhodná doba začít pikýrovat. Použijte květináčky, klidně i kelímky o průměru 8 cm. Ty však ale řádně vymyjte. Poté je naplňte zeminou a přepíchněte rostlinky. Zavlažujeme opatrně, a to přibližně třikrát týdně, pozor na přemokření. Přibližně po třech měsících mohou sazenice, které jsou pevné a mají květy, zamířit do skleníku.   

 

Mohlo by Vás zajímat

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

zavřít reklamu
×
Reklama