Jak množit lopatkovec a jak ho pěstovat, aby bohatě kvetl a nežloutly mu listy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.01.2024 06:50
Lopatkovec

Podobně jako jiné pokojové rostliny, můžete množit i lopatkovec. Jak na jeho množení? A jak o něj správně pečovat, aby mu nežloutly listy a bohatě kvetl?

Jestliže máte doma tuto krásnou rostlinu, která je taktéž známá svými čistícími schopnostmi, naučte se ji množit, ale také správně pěstovat. Pak bude vaše radost dvojnásobná. A co se týká vzhledu lopatkovce, má nejen zajímavé zdobné listy, ale také květy, ze kterých se můžete těšit téměř celoročně. Dokonce ho můžete pěstovat ve vodě, takzvaně hydroponicky, nemusíte ho sázet do substrátu. Jak tedy lopatkovec množit?

Jak toulcovku pěstovat v substrátu

Krásná a zdobná rostlina z čeledi áronovitých dokonale čistí vnitřní ovzduší. Je známo, že dokáže pohltit plísně a jiné toxické látky z ovzduší. Absorbuje je svými listy a odvede je do kořenů, kde končí jako strava rostliny. Proto by vám lopatkovec v domácnosti chybět neměl. Hodí se také do domácnosti s alergiky. Jelikož pochází z tropů Asie, vyhovuje mu rozptýlené světlo, vyšší vzdušná vlhkost a teplota kolem 22 °C. Určitě lopatkovec neumísťujte na parapet, kde by na něj svítily sluneční paprsky, které by rostlinu spálily. 

Lopatkovec

Co se týká zálivky, zalévejte ho přibližně dvakrát až třikrát do týdne. Mezi jednotlivými zálivkami nechte horní vrstvu substrátu mírně proschnout. V zimě zalévejte klidně pouze jednou týdně. Nikdy ne však tvrdou a chlorovanou vodou. Voda by měla být odstátá nebo dešťová. Aby lopatkovec bujně kvetl, zálivku by měl mít pravidelnou, a to s tím, že bude mít také dostatek světla. Nezapomeňte na občasné rosení listů. 

Jak lopatkovec množit

Lopatkovec lze množit semeny, ale také dělením. Ideální čas pro množení je tedy březen. Co se týká dělení, vytáhněte rostlinu z květináče, opatrně oklepejte substrát a rostlinu oddělte. A to klidně i navíce dílů. Špatné kořeny odstřihněte a oddělenou část dejte do vody, aby řádně zakořenila. Použijte však odstátou vodu. Jakmile se objeví bujný kořenový systém, připravte si květináč, na dno nasypejte keramzit a substrát, který bude vzdušný. Tedy rašelinu s pískem. Zasaďte rostlinu a máte hotovo. 

Množení lopatkovce

Pěstování lopatkovce hydroponicky

Po rozmnožení rostliny lze jednu či obě části pěstovat ve vodě. Postupujte tak, jak bylo výše zmíněno. Rozdělte rostlinu, ostříhejte kořeny a nechte ji ve vodě řádně zakořenit. Poté připravte skleněnou nádobu, na dno nasypejte keramzit a umístěte rostlinu. Přidejte odstátou vodu a za deset dní až dva týdny, až si rostlina navykne na nové podmínky, kupte živný roztok neboli hnojivo pro hydroponické pěstování. Dávkování bude uvedeno na obale výrobku. Určitě se ho držte, neboť lopatkovec nesnese přehnojení. 

  

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

zavřít reklamu
×
Reklama