Bílá vrstva na substrátu u pokojových rostlin: Kdy zůstat v klidu a kdy ji urychleně řešit

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.01.2024 07:10
Pokojové rostliny

Všimli jste si bílého povlaku na substrátu u pokojových rostlin? A rádi byste věděli, co znamená a zda je nutné ho neprodleně řešit?

Ještě nedávno byl substrát u vašich pokojových rostlin hezky hnědý a rostliny nejevily žádný problém? Nyní jste však chtěli pokojovkám poskytnout zálivku, ale nechápete, proč se na horní části substrátu objevil bílý povlak? Jedná se o poměrně častý problém, který trápí nejednoho pěstitele. Co tedy tato vrstva znamená? Jde o vážný problém, který rostlinu zahubí?

Bílá vrstva nemusí znamenat problém

Mezi časté příčiny vzniku bílého povlaku patří minerální hnojiva či zálivka. Děje se tak v tom případě, pokud rostlinu zaléváte z horní části, nikoli do misky. Sůl a jiné minerály se shromažďují na povrchu substrátu a po čase vytvoří nevzhledný bílý povlak. Tyto takzvané usazeniny poznáte jednoduše. Pokud je uchopíte do prstů, začnou se rozpadat. 

Pokojové rostliny

Jsou drolivé a tvrdší. Nejsou nikterak nebezpečné, ale je potřeba, abyste je co nejdříve odstranili. Neboť na povrchu tvoří silnou a tvrdou vrstvu, která zabraňuje proudění kyslíku ke kořenům. Bohužel se také často stává, že vrstva a nedostatečné proudění vzduchu zajistí správné podmínky pro některé škůdce. 

Jak odstranit minerální povlak

V takovém případě bude nutné odstranit alespoň 1 až 2 centimetry substrátu a vyměnit jej za nový. Důležitá je však také prevence. Rostliny nepřehnojujte a na zálivku nepoužívejte tvrdou vodu. Nejlepší bude dešťová voda. Pokud dešťovou nemáte, před plánovanou zálivkou nechte obyčejnou kohoutkovou vodu alespoň dva dny odstát. 

Zalévání rostliny

Když bílá vrstva znamená problém

V druhém případě se také může jednat o plíseň. A to už je jistě problém, neboť houbové onemocnění může rostlinu negativně ovlivnit v růstu. Plíseň tedy poznáte jednoduše, není tvrdá, ale je vláknitá, ale i takzvaně semišová. Může mít bílou, ale také nažloutlou barvu. A jak se takové plísně zbavit, aby nezničila rostlinu?

Jak odstranit plíseň

Ze všeho nejdříve odeberte alespoň dva centimetry zeminy a vyhoďte ji. Poté se ujistěte, že substrát v květináči není přemokřený. Pokud ano a zároveň listy rostliny žloutnou či hnědnou, neváhejte a rostlinu přesaďte do jiného substrátu, poté ji pár dní nezalévejte. Jestliže substrát není přemokřený, smíchejte ho s černým uhlím nebo se skořicí a přidejte novou vrstvu.

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

zavřít reklamu
×
Reklama