Jak pěstovat aloe, aby kvetla: Krásné červené květy mohou rozveselit i vás

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 21.01.2024 08:20
Aloe vera

Jste pěstitelé aloe a chcete docílit, aby vám rostlina vykvetla? Tento úžasný sukulent pochází z jižní Afriky a nachází využití v kosmetice a v lékařství. S jejím pěstováním začněte spíš na jaře. Rostlina nemá ráda velký chlad.

Pro stabilní růst bude potřebovat aloe lehkou a propustnou zeminu. Pokud máte možnost použít kompost, do kterého přimícháte písek, je to ideální stav. Když rostlinu zasadíte, umístěte ji na jižní stranu svého obydlí, nejlépe na okno. Bude vám růst jedna radost. Jak ji tedy pěstovat? A jak docílit toho, aby vykvetla krásnými červenými květy?

Co aloe opravdu nepotřebuje?

Nedopřávejte rostlině příliš velké množství vody. Opravdu to nemá ráda. Neocení ani příliš vlhký vzduch. Dopřejte jí velký dostatek rozptýleného světla, nikoli však přímého slunce, které by způsobilo vysychání listů. Neumísťujte ji ani do průvanu, to také nemá ráda. Naprosto nevhodná je pro ni těžká a neprovzdušněná půda, která způsobuje nedostatečné proudění vzduchu kolem kořenového systému.

Květ aloe vera

Jak správně pěstovat aloe?

Ze startu se pokuste nechat rostlinku zakořenit, ale pokud chcete, můžete si zakoupit už vzrostlou rostlinu v obchodě. Pěstování aloe je velmi jednoduché. Je ale důležité, abyste dodrželi několik kroků, které jsou popsané výše a půjde vám to jedna radost. Protože jde o pouštní rostlinu, nevadí jí suchý vzduch, jaký přes léto panuje v panelácích. Dejte pozor na rychlé změny podmínek. Jednoduše řečeno, rostlinu nikam nestěhujte, nedělá jí to dobře. Také jí dopřejte dostatek prostoru, její listy mohou dosáhnout délky až jeden metr.

Jak na to, aby aloe kvetla

Aby kvetla, je nutné ji v zimě umístit do místnosti s teplotou 15°C. Její květy jsou opravdu velice krásné a dodají jí exotický vzhled. V domácích podmínkách ale kvetou opravdu výjimečně. Barva květů může být žlutá, oranžová, lososová i červená. Na rostlině se vytvoří dlouhý stonek, na jehož konci vyrostou trubkovité květy. Vykvetou pouze ty rostliny aloe, které jsou starší než čtyři roky. Kvetou především na jaře nebo v době, kdy má rostlina více vláhy. Pozor, je důležité ji nepřelévat. Květy se na aloe objevují nepravidelně a vlastně ani nevíte, kdy vás překvapí.

Mohlo by Vás zajímat

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama