Jak množit tchynin jazyk: Získejte několik rostlin zadarmo a zbavte domácnost škodlivých toxinů

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 22.01.2024 07:10
Tchynin jazyk

V přírodě najdeme asi 70 druhů rostliny s názvem tchynin jazyk. Tyto pokojové rostliny jsou velmi oblíbené pro své zajímavé a dekorativní listy. Benefitem je, že jsou velmi odolné a nenáročné. Jsou skvělou volbou pro pěstitele - začátečníky.

Tchynin jazyk výborně snáší tmavé kouty a také sušší vzduch. Některé druhy tchynina jazyka mají tmavší listy a některé jsou zdobeny světlejšími pruhy. Některé mají světlejší okraje a některé jsou světlé celé. Vlákna tchynina jazyka je dokonce možné zpracovávat v textilním průmyslu. Vyrábí se z nich hrubé tkaniny. Listy tchynina jazyka uchovávají vodu, proto není rostlina tolik citlivá na zálivku. Pokud však rostlině zajistíte dostatečné množství světla, kresba na jejích listech bude mnohem výraznější a zajímavější. Při dostatečném světle vám bude také rostlina mnohem rychleji a efektivněji růst.

Namnožte si tchynin jazyk

Chcete si rychle a jednoduše namnožit tchynin jazyk? Tyto rostliny nejlépe namnožíte odnožemi. Tímto množením zachováte specifickou kresbu a dekor na listech. Jestliže se rozhodnete množit tchynin jazyk řízky, listy budou jen a pouze zelené. V případě, že se vám tchynin jazyk rozroste, rozdělte jej napůl a každou část nasaďte zvlášť. Je to opravdu velmi jednoduché. V případě, že budete chtít rostlinu množit pomocí řízků, vytvořte si je z listů a nechejte je zakořenit. Zakořenit můžete nechat i celou část rostliny. Tchynin jazyk má velmi silné kořeny, které dokážou roztrhnout keramický květináč. Jakmile uvidíte, že kořeny čouhají ven z drenážních otvorů, rostlinu neprodleně přesaďte do většího květináče. Pokud se vám podaří zlomit list, už nedoroste. Proto je doporučeno, abyste odstranili celý zbytek zlomeného listu.

Tchynin jazyk

Pozor na toxicitu

Tchynin jazyk je mírně jedovatá rostlina a její požití způsobuje podráždění úst, slinění, ale také zvracení či průjem. Ve výjimečných případech může dojít ke kožním vyrážkám. Příznaky otravy bývají krátkodobé. Při pěstování dejte pozor především na malé děti a na domácí mazlíčky. Rostlinu jednoduše umístěte na místo, kde nebude rostlina ohrožovat vaše zdraví, zdraví vašich dětí a také domácích mazlíčků.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama