Jak jednoduše zbavit matrace všech alergenů, které zabraňují kvalitnímu spánku

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.01.2024 07:20
Ložnice

Patříte mezi alergiky a celou noc se budíte kvůli ucpanému nosu? Vyčistěte matraci a bude se vám lépe spát. Prozradíme vám, jak docílit kýženého výsledku.

Všichni víme, že v posteli strávíme jednu třetinu svého života. A to je dost dlouhá doba, proto se jistě vyplatí dbát na čistotu matrací, ale i polštářů a přikrývek. O to víc, pokud máte v domácnosti alergika nebo astmatika. Prach, ale i roztoči jsou hlavními viníky vzniku alergií. Navíc je opravdu jednoduché matrace vyčistit a zbavit je tak alergenů. Jak postupovat?

Kvalitní matrace je důležitá

Správná matrace je pro kvalitní spánek velice důležitá. Pokud ji máte více než osm let a je proleželá, měli byste přemýšlet nad nákupem nové. Při nákupu se také zaměřte na to, jak rádi spíte. Zda na břiše, měli byste zvolit středně tvrdou matraci. Pro spánek na zádech je vhodnější tvrdší matrace. Pro spánek na boku je ideální měkčí matrace. Mezi velice oblíbené patří ty, které jsou vyrobené z paměťové pěny, neboť se jednoduše přizpůsobí tělu každého z nás. 

Matrace

V posledních letech si získal oblibu i přírodní latex, který je dokonale prodyšný, ale zároveň se rychle přizpůsobí při změně polohy. Při výběru věnujte pozornost také tělesné hmotnosti a nosnosti produktu. Jistě se také vyplatí přemýšlet nad nákupem chrániče matrace, který budete pravidelně prát. Nejenže tak zajistíte delší životnost matrace, ale také ji udržíte hygienicky čistou. 

Zbavte matraci roztočů a prachu

Postel každého z nás je plná nezvaných návštěvníků. Tedy přesněji prachových roztočů, kterým se společně s vámi příjemně lebedí. Zbožňují váš pot, odumřelou kůži a prach. Jedná se o mikroskopické jedince, kteří svými výměšky způsobují alergické reakce. Je tedy vhodné, abyste matraci při každé výměně povlečení vysáli. A alespoň jednou za tři měsíce ji vydezinfikovali. 

Jak matraci zbavit roztočů

K tomuto kroku použijeme jedlou sodu a peroxid vodíku. Sody zvolte tolik, aby pokryla celou matraci. Poprašte s ní matraci, do lahve s rozprašovačem nalijte peroxid vodíku nebo jej kupte přímo v této lahvi. Poté peroxid našplíchejte na matraci a takto nechte alespoň čtyři hodiny působit. Mezi tím vyperte ložní prádlo a peřiny také. Pokud je nemůžete umístit do pračky, venku je vyprašte a nechte na mrazu. Roztoči nesnesou mráz, a tak zahynou. Po uplynulé době matrace řádně vysajte a máte hotovo. Nahlédněte také do našeho minulého článku, ve kterém jsme pro vás připravili návod, jak vyčistit polštáře.   

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

zavřít reklamu
×
Reklama