Lednový výsev letniček zajistí silné sazenice a bohatě rozkvetlou zahradu. Co a jak nyní vysévat?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.01.2024 07:10
Výsev trvalek

Jaro je sice ještě za humny, ale ani se nenadějeme a příroda nás opět potěší svými dary a krásně rozkvetlými květinami. Abyste se i letos těšili z bujně kvetoucí zahrady, vysejte trvalky již nyní. Jaké přesně?

Každý správný zahrádkář nespí ani v lednu, natožpak v únoru, kdy začínáme s výsevem zeleniny. Stále je však ještě zima, příroda spí, ale my už můžeme plánovat a vysévat, aby letošní úroda byla opravdu bohatá, ale také krásně a pestře kvetoucí. Mimo toho, že ze zahrady sklidíte zimní zeleninu, je také vhodný čas na výsev letniček. Která semena by nyní měla zamířit do truhlíku?

Jaké trvalky vysévat v lednu

Některé druhy trvalek lze vysévat již nyní, abyste se v létě těšili ze silných a bohatě kvetoucích rostlin. V druhém případě lze ještě cvhíli počkat a na jaře si koupit již vypěstované sazenice, které po odeznění mrazů vysázíte na zahradu. Pokud si raději sazenice pěstujete sami, jistě by vám neměla chybět semena petúnií, pelargonií, aster, begonie či léčivá šalvěj a vonící karafiáty.

Muškáty

Jak předpěstovat sazenice

Pokud rostlinkám nemůžete nabídnout dostatek světla, s výsevem raději začněte až v únoru. Pro výsev semen budeme potřebovat plastovou nádobu nebo miniskleník. Co se týká substrátu, prozatím zvolte ten, který neobsahuje příliš mnoho živin. Pro výsev se v posledních letech doporučují takzvané jiffy nebo-li rašelinové tablety, které mají úspěšnost celých 100 % a předpěstování s nimi je velice jednoduché. Zajistí dokonalé provzdušnění kořenového systému, udržují vláhu a malé sazeničky nemusíte pikýrovat, neboť je i s jiffou vložíte do pěstebního substrátu. Jistě můžete také zvolit speciální substráty pro předpěstování a taktéž Agroperlit.   

Sazenice

Jak semena vysévat

Pokud používáte jiffy, ze všeho nejdříve je nechte nasáknout odstátou nebo dešťovou vodou. Jakmile nabobtnají, odložte je do nádob, plastových boxů či miniskléníku a vysejte do nich semena. V případě použití substrátu jej nasypte do pěstební nádoby, navlhčete ho a umístěte semena. Poté lehce zasypejte substrátem a navlhčete.

Jak pečovat o pěstební nádobu s výsevem

Pokud na nádobě nemáte víko, použijte fólii. Co se týká teploty, záleží na druhu rostliny, ale obecně vhodné teploty by měly dosahovat k 15 °C až 20 °C. Vlhkost by měla být přibližně 50 % a zálivka pravidelná, ale hlídejte substrát, aby nebyl přemokřený. Nezapomínejte na pravidelné větrání a jakmile sazeničky zesílí, přepikýrujte je do kelímků. Na záhon poputují po zmrzlých. 

Mohlo by Vás zajímat

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama