Jak eliminovat prach v domácnosti na minimum s ověřenými triky šikovných uklízeček

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.01.2024 07:15
Prach na policích

Prach je špatný nejen z estetického hlediska, ale také z toho zdravotního. Jenže, co s ním, abychom nemuseli každý druhý den běhat s prachovkou a prach utírat?

Jeden den utřeme prach z polic, obrazovek a dalších povrchů, jenže za dva dny se rozhlédneme a nechápeme, jak je možné, že jej máme zpět. Bohužel, prach k nám vniká nejen zvenčí, ale vytváří se také uvnitř. Například z gauče, polštářů a tak dále. Jak boj s prachem vyhrát a zajistit, aby se tolik neusazoval na površích? Některé rady vám určitě pomohou. 

Dobře těsnící okna jsou zásadou

Pokud bydlíte ve městě nebo v kraji, kde je zvýšená prašnost, je potřeba okna správně utěsnit. Co se týká větrání, provádějte ho vždy brzy ráno a večer, kdy nejezdí tolik aut a ulice jsou klidnější. Vhodné je také větrání po dešti, kdy se všechen prach smyje. A pokud budete chtít investovat, pořiďte si do domácnosti čističku vzduchu, která nejen eliminuje prach, ale také vyčistí ovzduší od toxických látek a plísní.

Triky šikovných uklízeček

Ještě než vám je prozradíme, rádi bychom se zmínili o sušičce na oblečení. Je skvělým pomocníkem, protože díky ní nemáme v domácnosti takovou vlhkost, tudíž eliminujeme vznik plísní, ale zároveň nás také zbaví velkého množství prachu z textilií. A že ho není málo. Proto polštáře, peřiny, ale také deky a veškerou textilii pravidelně perte a sušte.

Pračka a sušička

Nyní už ale k trikům. Mezi první fígl, který se objevuje mezi uklízečkami, patří utírání prachu pomocí glycerínu. Stačí napustit půl kýblu teplou vodou, nalít do něj 3 lžíce mycího prostředku na nádobí a 4 lžíce glycerínu. Povrchy budou krásně lesklé a budou odpuzovat prach, tudíž si interval mezi utíráním prachu příjemně prodloužíte.

Prach dokonale odpuzuje i aviváž

Stačí jedno deci aviváže a jeden litr vody na to, abyste měli dokonale lesklou a bezprašnou domácnost. Tento prostředek lze využít na všechny povrchy. Nejenže bude každá místnost příjemně vonět, ale aviváž vytvoří jakýsi ochranný film, který odpudí velkou část prachu. Navíc vám aviváž pomůže i se sprchovými dveřmi, aby se na nich neusazoval vodní kámen. A pokud očekáváte návštěvu a chcete, aby vaše domácnost příjemně voněla, namočte hadřík ve vodě, vyždímejte ho, pokapejte aviváží a odložte ho na topení. Na provonění domácnosti můžete využít také sůl nebo jedlou sodu, do které nakapete několik kapek aviváže.   

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

zavřít reklamu
×
Reklama