Jak odstranit nepříjemný zápach z lednice pomocí jednoduchých kroků, které opravdu fungují

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.01.2024 07:15
Lednice

Chodíte do lednice s ucpaným nosem? Změňte to a s nepříjemným odérem linoucím se z lednice jednoduše zatočte. Rádi vám prozradíme, jak na to.

Když se řekne zapáchající lednice, každý z nás si představí znečištění, zkažené potraviny a plíseň. Jenže tak tomu být nemusí. Někdy stačí obyčejný sýr a lednice nabyde na nepříjemném odéru. Zejména pak po svátcích, kdy jsme v lednici skladovali sladké, slané, kyselé a všechny možné vůně se smísily. Jak tedy se zápachem bojovat?

Čistota je základ

Čistota je samozřejmě základní předpoklad k tomu, aby lednice nezapáchala. Je tedy vhodné veškeré potraviny z lednice vytáhnout, vytřídit a chladničku řádně umýt. Odtokový kanálek pročistěte pomocí špejle nebo nejlépe speciálním kartáčkem. Poté smíchejte jeden litr teplé vody, 200 mililitrů octa a lžíci mycího prostředku na nádobí. Vytáhněte police a celý vnitřek lednice vytřete. Police také otřete. Pozor si dávejte na plastové hrany na policích, které jdou většinou oddělat. Často se pod nimi nachází plíseň.

Úklid

Odstranění pachu pomocí krabiček

Krabičky či boxíky se vzduchotěsným víkem jsou ideální pro eliminování zápachu. Například taková niva, dobře vyzrálé tvarůžky a klobásky jsou sice vynikající, ale když se smísí jejich vůně, lednice po otevření silně zapáchá. Pokud můžete, pořiďte si skleněné misky, neboť plast rychle degraduje. Sklo je přírodní materiál, který je pro dlouhodobější skladování potravin ze zdravotního hlediska lepší. Samozřejmě na uzeniny si pořiďte jednu misku, na sýry druhou misku. 

Pohlcovače pachů do lednice

I když nakoupíte skleněné boxíky na skladování potravin, stále se najdou jiné potraviny, které budete skladovat volně. V takovém případě se jistě hodí pohlcovače pachů. Jedlá soda to však není, ta je ideální na vlhkost. Ovšem v misce smíchaná kávová sedlina s nadrceným černým uhlím poslouží přímo dokonale. Použít však můžete také jedlou sodu smíchanou s kávovou sedlinou. Skvělá je také rýže a pokrájené plátky citronů. Kypřící prášek a skořice. Stačí tedy opravdu pouhé tři kroky a vaše lednice může být bez nepříjemného odéru. Avšak je potřeba, abyste lednici čistili pravidelně, a to jednou za měsíc nebo jednou za tři měsíce. 

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

zavřít reklamu
×
Reklama