Přilepšete ptactvu a připravte jim lojovou kouli: Příprava je jednoduchá a rychlá

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.01.2023 00:00
Přilepšete ptactvu a připravte jim lojovou kouli: Příprava je jednoduchá a rychlá

Přemýšleli jste o tom, že byste ptactvu v zimním období přilepšili? Vyrobte jim lojovou kouli. Výroba není nikterak složitá ani nákladná.

Zima je náročná nejen pro lesní zvěř, ale také pro ptactvo, které si v zimním období shání potravu jen těžko, a navíc je vystaveno značným rizikům. Z toho důvodu je dobré jim přilepšit a v chladných měsících jim pomoci. Mezi jednoduché způsoby patří například výroba lojových koulí, které zvládne připravit každý z nás. Zabavte se s dětmi při jejich přípravě, a následně je můžete jít rozvěsit na větve stromů do lesů. Taková zimní procházka nebude příjemná jen pro vás, ale i pro zmíněné ptactvo. 

Domácí lojová koule bude lepší

Možná si nyní pokládáte otázku, zda nebude lepší zajít do obchodu a jednoduše kouli koupit? Možná, ale co se týče složení, zajisté bude lepší ta, kterou vyrobíte doma. Mnohé totiž obsahují například sůl či chemické přísady, které nejsou pro ptactvo nikterak prospěšné. Navíc, pokud máte děti, určitě s nimi kouli vyrobte – bude je to bavit. 

Přilepšete ptactvu a připravte jim lojovou kouli: Příprava je jednoduchá a rychlá

Výroba lojové koule

Žádné složitosti v přípravě nehledejme – zvládne ji totiž opravdu každý. Připravte si veškeré potřebné suroviny a pusťte se do práce. Hlavní surovinou je tedy nejlépe hovězí lůj, který lze sehnat v řeznictví. Nyní si připravte další ingredience a drobné zobání pro ptactvo: semínka, ořechy, ale také například sušený hmyz, který je k sehnání v každém zverimexu. Například mouční červi stojí pár korun a obsahují řadu prospěšných látek, které pomohou ptactvu přežít zimu. 

Také si připravte například vydlabanou půlku pomeranče, malý květináček (ne plastový) či formičku, ze které vyklepnete výslednou hmotu. Nyní v hrnci rozehřejte lůj, nejlépe však ve vodní lázni, aby se tuk nepřipaloval. Jakmile bude rozpuštěný, přimíchejte suroviny, které jste si nachystali. Vzniklou hmotu dejte do formiček a doprostřed nezapomeňte umístit provázek, abyste lojovou kouli mohli zavěsit. 

Nechte směs ztuhnout a vydejte se do lesa či parku. Nezapomínejte kouli zavěsit dostatečně vysoko, aby ptactvo neohrožovali predátoři.

Mohlo by Vás zajímat

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama