Plevel nevyhazujte, připravte z něj hnojivo pro sazenice, ale i rostliny

autor Nikola Klementová publikováno 28.04.2023 05:00
plevel

Plevel na zahradě nikdo nechce, proto se ho běžně zbavujeme a likvidujeme ho. Věděli jste však, že z něj lze připravit výluh či jíchu obsahující značné množství živin pro mnoho rostlin?

Hnojiva potřebují všechny rostliny, a to z toho důvodu, aby správně rostly, popřípadě i plodily. I když je na trhu vysoká nabídka všemožných hnojiv, někteří zahrádkáři nedají dopustit na domácí hnojiva. Mezi nejčastěji používané patří hnojivo ze slepičího trusu, droždí, ale také kompost či hnůj. Dále je možné zvolit dobře působící tekutá hnojiva, která připravíme z plevele. Ty lze využít jak na jaře, tak i v létě.  

Jaký plevel použít

Lze říci, že k výrobě hnojiva – výluhu nebo jíchy, lze použit prakticky veškerý plevel nebo rostliny zeleniny. Pozor byste si však měli dávat na to, aby rostliny neobsahovaly zralá semena. Pak byste si kolem rostlin či zeleniny zaseli velké množství plevele. Po sečení zahrady vezměte posekané části a využijte je na hnojivo. Zbytek jednoduše odložte na kompost. Lze říci, že správný růst a odolnost rostlin zajistí i takový plevel, který prospívá i lidskému zdraví. 

Jak připravit hnojivo z plevele

Vše je naprosto jednoduché. Stačí si připravit plastový kýbl, vodu a plevel. Pokud nebudete připravovat pouze výluh, ale chcete jíchu, bude potřeba více času na zkvašení. Jestli zvolíte jinou nádobu, záleží pouze na vás. Určitě se ale vyhněte kovové nádobě. Rostliny naplňte do třetiny nádoby (pokud budou posekané, jícha bude dříve zkvašená), zalijte nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou, přikryjte a dejte na 14 dnů na slunné místo. 

kostival

Určitě ne do garáže či jinam, jícha totiž nepříjemně zapáchá. Každý den byste obsah nádoby měli zamíchat. Jakmile obsah přestane pěnit. máte hotovo. Jakmile jíchu přecedíte, zbylé rostliny dejte na kompost. Co se týká použití, tak přihnojujte kdykoli, tedy mimo slunného dne. Pokud je půda velmi suchá, předem ji zalijte. Pokud budete hnojit každý měsíc, smíchejte 500 ml jíchy a pět litrů odstáté vody. V případě hnojení mladých sazenic, zřeďte 500 ml jíchy s deseti litry vody.   

Výluh pro rostliny

Výluh připravíte tak, že rostliny umístíte stejným způsobem do nádoby a necháte je týden louhovat. Například kopřivy, ty jsou vhodné jak pro výluh, tak i pro jíchu. Prospívají zelenině, ale také jiným rostlinám. Doporučujeme jej aplikovat v období růstu sazenic i rostlin. Pro lilkovitou zeleninu vyzkoušejte kostival, funguje jako životabudič. Dále je také možné využít veškerý plevel, ale stále dbejte na to, aby rostliny neobsahovaly semena.

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

zavřít reklamu
×
Reklama