Jarní hnojení malin zajistí plné koše vynikajících a sladkých plodů

autor Nikola Klementová publikováno 29.04.2023 16:26
maliny

Stejně jako rybíz a angrešt, patří i maliny mezi velmi oblíbené ovoce, které si s chutí dopřejeme. Aby však v sezoně bohatě plodily, bude potřeba jim dopřát živiny.

Právě jaro je obdobím, kdy každý zahrádkář začíná mít spoustu práce na své zahrádce. Připravuje se půda pro vysazení sazenic a rostlin, stříhají se keře, ale také stromy. Určitě bychom neměli zapomínat na hnojení, které dodá rostlinám sílu a mnoho živin. Proto, stejně jako angrešt a rybíz, připravte na bohaté plození i maliny. Jednoduché, levné, ale především účinné hnojivo pro maliny, zajistí zdravý růst i bohaté plození. 

Hnojení malin

Abyste se těšili ze zdravého keře a velkého množství plodů, základním předpokladem pro tento krok jsou živiny. Maliny potřebují zejména draslík a dusík. Díky nim budou plody sladké a šťavnaté. Jedním z vhodných hnojiv, které působí na maliny blahodárně, je slepičí trus. Ten vložíte do půlky desetilitrového kbelíku a zalijete až po okraj vodou. Necháte tři dny louhovat (nejlépe však alespoň dva týdny) a poté jej naředíte v poměru 1:10. Jedná se o velmi silné hnojivo, které je opravdu potřeba naředit, aby se nepopálily kořeny. Každý den doporučujeme obsah kbelíku promíchat. Určitě hnojivo ze slepičího trusu neumísťujte do garáže či do sklepa, protože nevábně zapáchá. Poté hnojivo dopřejte malinovým keříkům. Pokud je zemina kolem suchá, ze všeho nejdříve ji zalijte, a následně aplikujte připravené hnojivo. 

slepice

Druhá možnost hnojení malin

Stejně jako slepičí trus, maliny milují i popel. Ten můžete použít v suché formě, ale také tekuté. Příprava je jednoduchá a velmi rychlá. Určitě dbejte na to, aby popel pocházel pouze ze dřeva. Do desetilitrového kýblu nasypte dvě sklenice popela a promíchejte. Popel by měl být nadrcený a nejlépe také prosátý. Připravenou směs můžete okamžitě použít pro maliny. Někteří zahrádkáři sypou ke keřům suchý popel. Záleží tedy pouze na vás, jakému hnojivu pro maliny dáte přednost.  

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

zavřít reklamu
×
Reklama