Účinné jarní hnojivo pro levandule, po kterém bohatě pokvetou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.05.2023 13:49
levandule

Levandule bezpochyby patří mezi oblíbené rostliny, které zdobí mnoho zahrad. Příjemně voní a mají bohaté využití. Pokud jim však dopřejete jarní hnojení, jejich květenství vás bude těšit o to více.

Co se týká využití levandule, můžeme ji zužitkovat jako koření, uvařit si z ní čaj, ale také ji můžeme nasušit, nadrtit a umístit do relaxačního polštáře. Každý z nás má jistě své oblíbené využití. Aby se levanduli dařilo a odměnila nás svým bohatým květenstvím, dopřejte jí jednou za rok jarní hnojení. Navíc nemusíte kupovat speciální hnojivo, lze si jej jednoduše připravit doma. 

Zajistěte levanduli správné podmínky

Někdo levanduli pěstuje proto, aby půvabně zdobila zahradu nebo balkon – lze ji totiž jednoduše pěstovat i v květináči. Druzí ji zase pěstují pro její široké využití. Ať už ji pěstujete za jakýmkoli účelem, poskytněte levanduli správné podmínky. Co rostlina ze všeho nejvíce nesnese, tak je přemokřená půda. 

Ta by navíc měla být lehčí a provzdušněná. Vůbec nejlépe uděláte, pokud levanduli vysadíte na vyvýšené místo, aby přebytečná voda mohla odtékat pryč. Pokud se chystáte rostlinu vysadit nyní, půdu smíchejte s trochou jemného štěrku nebo písku a přidejte kompost. Taktéž se bude krásně rozrůstat v mírně zásaditém prostředí s ideálním pH 6,6 – 7,3. Co se týká živin, preferuje zeminu chudou na živiny. Avšak jednou za rok, právě nyní na jaře, můžete levanduli živiny dopřát. 

vaječné skořápky

Jarní hnojivo pro levandule

Levandule není náročná na péči a nevyžaduje tolik živin. Pokud ji však jednou za rok dopřejete dusík, fosfor a draslík, více se rozroste a potěší vás bujným květenstvím. Je však třeba upozornit, abyste dusík rostlině dopřáli s rozvahou, protože pokud ho má mnoho, negativně ovlivní vůni květů. Pokud můžete a máte možnost, kolem rostliny rozhoďte kompost. 

V druhém případě můžete použít vaječné skořápky, které opláchnete, nasušíte, poté rozdrtíte na jemný prášek a smícháte s vodou. Stačí dvě hrsti skořápek a jeden litr odstáté vody. Směs nechte dva dny louhovat a poté zřeďte se třemi litry vody a nalijte k rostlině. Skořápky obsahují mnoho minerálních látek, ale také vápník, který je pro levandule ideální.

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama