Jak vybělit nejen spodní prádlo: Stačí 3 suroviny a prádlo bude jako nové

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.05.2023 08:22
spodní prádlo

Po pár vyprání se bílé spodní prádlo změní v zašedlou textilii, kterou vyřazujeme a nosíme leda tak na doma. Než ho však vyřadíte, zkuste mu navrátit jeho bělost, a to pomocí tří surovin.

Nejen podprsenky a kalhotky, ale také trenýrky či pánská vasila po několika vypráních ztrácí bělost. Ať už pereme v jakémkoli pracím prostředku na bílé oblečení, děje se tak vždy. Naštěstí ale existují způsoby, díky kterým jim navrátíte jejich sněhově bílou barvu. Tento způsob bělení však není omezen pouze na spodní prádlo a vasila. Pomocí něj lze vybělit i záclony, závěsy, ubrusy či utěrky.  

Suroviny pro bělení spodního prádla

Tento tip není v žádném případě složitý, navíc efektivně vybělí také oblečení s příměsí umělých vláken, ale i z čisté bavlny. Připravte si lavor, kuchyňskou sůl, kypřící prášek a bílý ocet. Co se týká množství, zhruba pětilitrový lavor naplňte teplou vodou. A to tak teplou, abyste v ní udrželi ruku. Poté do vody nasypte tři polévkové lžíce kuchyňské soli a dvě lžíce kypřícího prášku, tedy přibližně dva pytlíky. Následně přilijte dvě polévkové lžíce bílého octa.

Prádlo nechte odmočit

Všechny suroviny ve vodě promíchejte, aby se důkladně rozpustily. Možná vás překvapí bílý ocet. Ten seženete například v některých lékárnách, drogeriích, ale také na internetu. Ten je koncentrovanější a neobsahuje cukr, proto je oproti klasickému octu bezbarvý. Lze ho využít také jako velmi účinný čistící prostředek.

bílé košile

Do připravené směsi namočte spodní prádlo, utěrky, záclony či cokoli jiného. Textilie rozhodně musíte ponořit. Trochu je promačkejte a nechte alespoň dvě hodiny odmáčet. Pokud můžete, prádlo nechte v lavoru celou noc. 

Máchání a praní prádla 

Během odmáčení prádlo několikrát promačkejte. Poté už jen stačí lehce přemáchnout a v rukou nebo v pračce vyprat. Po vytažení prádla ze směsi uvidíte, že je voda šedivá a prádlo se tedy zbavilo nehezké šedě. V případě, že se rozhodnete prádlo vyprat v pračce, můžete přilít ještě jednu lžíci octa a určitě také zvolte prací prášek na jemné a bílé prádlo. Perte při nízkých teplotách. Dále bychom taky rádi upozornili, abyste mysleli i na čistotu pračky, protože pokud je znečištěná, může způsobovat zešednutí oblečení.

Mohlo by Vás zajímat

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Zahrada
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Co udělat na zahradě v dubnu? Nepromeškejte to nejdůležitější

zavřít reklamu
×
Reklama