Podpořte růst a úrodu rajčat pomocí bobkového listu: Jak ho správně použít?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.05.2023 05:00
rajčata

Rajčata bezpochyby patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, kterou můžeme pěstovat na balkoně, ale také na zahradě. Pokud budete chtít letos zvýšit úrodu, pomozte si šikovně bobkovým listem.

Stejně jako jiné ovoce a zelenina, potřebují také rajčata vydatnou výživu, která zajistí bohaté plození a zdravý růst rostliny. Jaká hnojiva zvolíte, záleží čistě na vás. My se však přikláníme k těm, která si můžeme připravit doma. I ty mají silné účinky, přispívají ke zdravému růstu, ale také k bohaté úrodě a lahodné chuti. Vyzkoušeli jste rajčata hnojit bobkovým listem? Že ne? Nyní je nejvyšší čas. 

Bobkový list pro rajčata

Možná vás překvapí, že i rostliny, jako jsou rajčata, milují voňavé koření zvané bobkový list. Ten však nemusí být striktně používán pouze pro dochucení omáček, polévek či některých surovin v nálevu, lze z něj připravit výživné hnojivo. Díky jeho obsahu, například vitamínu A i B, kyselině askorbové a dalších, podpoří zdravý růst rostlin a bohaté plození. Jistě bychom měli zmínit také mangan, jód, draslík a v neposlední řadě třísloviny, které zabraňují vzniku plísní.

bobkový list

Co se týká hnojiva z bobkového listu, příprava není náročná ani zdlouhavá. Dokonce máte dvě možnosti. Připravte suché listy vavřínu a ve smoothie mixéru nebo pomocí jiného mixéru, rozemelte listy na prášek. Následně jej promíchejte se substrátem u rajčat a máte hotovo. Opakujte jednou za měsíc. Sazenice budou silné, zdravé a budou bohatě plodit, navíc se vyhnete mnohým chorobám. Druhou možností je tekuté hnojivo. Opět vavřín rozmixujte (přibližně 20 listů) a přelijte je jedním litrem odstáté vody. Nejlepší bude, když tuto směs nachystáte ráno a sazenicím ji dopřejete večer jako zálivku. 

slepice

Další možnosti hnojení rajčat

Použít můžete také hnojivo z mléka, stačí smíchat litr mléka a jeden a půl litru odstáté vody a aplikovat jako zálivku. Rajčata vám poděkují také za hnojivo z droždí. Dokonce i banány nepohrdnou. V takovém případě slupky od banánů rozkrájejte na velmi malé kousky nebo je rozmixujte a vpravte do půdy k sazenicím. Slupky se rozloží a poskytnou rostlinám mnoho výživných látek, jako je například draslík.  

Mezi poslední možnost patří hnojení slepičím trusem. Jedná se o starý způsob, který využívaly již naše babičky a dědečkové. 

Mohlo by Vás zajímat

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

zavřít reklamu
×
Reklama