Rajčata milují postřik z mléka: Proč tomu tak je a jak ho použít?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.05.2023 06:00
rajčata

Bohatá úroda šťavnatých a vynikajících rajčat potěší každého zahrádkáře. I když se snažíme o rostliny pečovat co nejlépe, občas se stane, že je napadnou škůdci. Z toho důvodu je braňte efektivním a účinným způsobem.

Po měsících práce a péče se nikomu z nás nechce dívat na rajčata, která ničí například plísně nebo škůdci. Z toho důvodu bude zásadní, abyste je před škůdci bránili, a to preventivně. V zahradnictvích můžete koupit mnoho různých přípravků či postřiků, které si se škůdci poradí, ale je známo, že část chemických látek zůstává v plodech. Přitom bezpečnou péči o rajčata, kterou můžeme aplikovat preventivně, má každý z nás doma. 

Prevence a účinné hnojivo

Mléko je účinné hnojivo, ale také prevence proti plísním a různým chorobám. Obsahuje prospěšné látky, jako je vápník a mnoho vitamínů. Své zastoupení tedy najde nejen na jídelním stole, ale také na zahradě. V případě, že vám zbylo mléko, které již nechcete pít, nalijte ho na kompost. Použít ho můžete také jako hnojivo, stačí smíchat půl litru mléka a půl litru odstáté vody a vzniklou směs nalijte k sazenicím rajčat, paprik či okurek. Posloužit může také jako prevence proti plísni na rajčatech.   

hnojivo z mléka na rajčata

Postřik z mléka jako prevence plísní

Postřik z mléka funguje účinně jako dezinfekce a prevence proti houbovému onemocnění, které při mírném zasažení dokáže zastavit v šíření. Ovšem, pokud je již onemocnění rozšířené, budete muset sáhnout po silnějších fungicidech, které s plísněmi zatočí rychleji. Jako prevence je postřik z mléka velmi vhodný. Stačí tedy smíchat 500 mililitrů mléka a 1 litr odstáté vody. Suroviny smíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Na rajčata postřik aplikujte jednou za deset dní. Někdy se však také stane, že se objeví hniloba květů. Ta je většinou způsobena nedostatkem vápníku v půdě. Z toho důvodu je vhodné mléko použít jako hnojivo. Stačí jej zředit dle výše uvedeného poměru, což znamená 1:1 mléko a vodu.

Mohlo by Vás zajímat

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama