Účinné hnojivo, které aktuálně využijete pro rajčata, muškáty a další

autor Nikola Klementová publikováno 22.05.2023 05:00
rajčata

Sazenice rajčat, paprik, okurek, ale také muškáty a jiné okrasné rostliny již máme na zahradě či na balkoně, a tak je nejvyšší čas na jejich hnojení.

K tomuto kroku však můžete využít dvě možnosti. Buď zvolíte hnojiva přírodní, ale sáhnout můžete také po těch průmyslových. Takzvaná průmyslová hnojiva jsou většinou připravená z anorganických solí, a proto obsahují kombinace sodíku, draslíku a vápníku. Ovšem pokud je v půdě průmyslových hnojiv nadbytek, strádá nejen kvalita půdy, ale také chuť plodin. Přírodní hnojiva tyto negativní vlastnosti nemají. Pokud tedy dáváte přednost přírodnímu hnojení, máme pro vás tip na výživné a účinné hnojivo, které můžete aplikovat na sazenice, muškáty a jiné okrasné květiny. 

Hnojivo, které dodá živiny

Základ výživného hnojiva, které jsme pro vás připravili, tvoří banánové slupky. Obsahují značné množství vitamínů, ale také minerálních látek. Například důležitý draslík, železo, hořčík, fosfor a vápník. Navíc banánové slupky využijete na zahradě, ale i doma. Dokonce s nimi můžete pokojovým rostlinám naleštit listy. A jakým způsobem slupky připravit, aby si z nich rostliny vzaly co nejvíce výživných látek? Aby tomu tak opravdu bylo a rostliny si vzaly co nejvíce živin, doporučujeme, abyste slupky rozmixovali nebo rozkrájeli na co nejmenší kousky a smíchali je se substrátem. 

hnojivo z banánových slupek

Pokud jste ale koupili banán, který byl ošetřen pesticidy, ze všeho nejdříve slupky namočte do vlažné vody a přisypte dvě lžičky jedlé sody. Tak je nechte přibližně třicet minut. Slupky lze také nejdříve vysušit v sušičce na ovoce nebo v troubě, poté je rozemlít na jemný prášek a opět smíchat se substrátem v květináči či na zahradě. Díky tomuto kroku dodáte rostlinám značné množství draslíku, což podpoří bohaté kvetení, ale také zdravý růst. Dokonce budou rostliny odolnější vůči mnohým chorobám. Je také známo, že banánové slupky v půdě dobře bojují proti mšicím. 

Tekuté hnojivo z banánových slupek

Pro jaké rostliny bude hnojivo z banánových slupek vyhovující? Především pro muškáty, které již nyní můžeme umísťovat na balkony, ale také pro pivoňky, orchideje či petúnie. Určitě bychom neměli zapomenou na sazenice, které jste tento víkend či už ten minulý vysadili na záhon. Mezi ně patří dýně, rajčata, okurky či papriky.

Hnojivo z banánových slupek na rajčata

Z banánové slupky a jiných ingrediencí, lze také připravit výživné a tekuté hnojivo. Jeho obsah se skládá ze třech polévkových lžic sušených a rozmixovaných banánových slupek a dvě polévkové lžíce rozemletých vaječných skořápek. Suroviny smíchejte s dvěma litry odstáté vody a aplikujte jako zálivku k rostlinám.

Mohlo by Vás zajímat

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama